wysypka-ketogeniczna

Mniej lub bardziej uciążliwe skutki uboczne diety keto dotykają większości osób, które podejmują ten rodzaj diety. Nie wszystkich da się niestety uniknąć. W moim dzisiejszym wpisie skupię się na jednym z takich skutków - jest nim keto wysypka, z którą na szczęście można poradzić sobie w stosunkowo łatwy sposób. Chcesz wiedzieć, jak? Nic prostszego - serdecznie zapraszam cię do lektury!

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Skutki uboczne diety keto

Wysypka ketogeniczna to jeden z efektów ubocznych, jakie może nieść za sobą ketoza. Jednym z głównych tego typu efektów, uznawanych niekiedy za wady diety keto, jest zwiększone pod względem częstotliwości i objętości wydalanie moczu oraz pocenie się. Keto skutki uboczne to także:
  • keto oddech, czy też oddech acetonowy - specyficzny, metaliczny, lekko stęchły i owocowy zapach z ust wywołany zwiększeniem ilości acetonu w wydychanym powietrzu,
  • zwiększone wypadanie włosów,
  • zmniejszenie tolerancji na alkohol - tak zwana słaba głowa,
  • keto grypa - zespół objawów przypominających typową grypę, z bólem głowy i mięśni, podwyższoną temperaturą, osłabieniem, zmęczeniem, katarem czy mgłą mózgową na czele.


Choć symptomy te to swego rodzaju minusy diety keto, mają one także swoje dobre strony - są swoistymi wyznacznikami tego, że wprowadzone przez nas w życie zasady diety keto faktycznie działają, a w naszym organizmie rozwija się stan ketozy.

Warto pamiętać, że te negatywne skutki diety ketogenicznej są w większości przemijające (może poza zmniejszoną tolerancją na alkohol) i pojawiają się głównie podczas procesu przystosowania organizmu do ketozy, jakim jest ketoadaptacja. Nie powinny one wzbudzać naszego niepokoju i nie wymagają dodatkowych konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak ich nasilenie jest wyjątkowo duże lub odczuwanie danego objawu znacznie przeciąga się w czasie, wpływając w istotny sposób na nasze codzienne funkcjonowanie, zdecydowanie należy skonsultować się ze specjalistą.

Czym jest keto wysypka?

Keto wysypka, znana także jako wysypka ketogeniczna, a w źródłach anglojęzycznych - keto rash, jest stanem zapalnym skóry wywołanym przez stosowanie diety ketogenicznej. Pojawia się zazwyczaj w górnej partii pleców i klatki piersiowej, niekiedy symetrycznie po obu stronach tułowia. Spotykana jest także keto wysypka na nogach i rękach, szyi, karku, nadbrzuszu; keto wysypka na twarzy należy do rzadkości, znane są jednak przypadki zmian obejmujących policzki czy brodę.

Wysypka ketogeniczna wygląda różnie u różnych osób - niekiedy przypomina typową pokrzywkę, zazwyczaj jednak ma postać jasnoróżowych, wypukłych zmian skórnych. Z czasem zmiany te ciemnieją, przechodząc od koloru czerwonego (zwykle jest to etap, w którym niektóre ze zmian wypełniają się płynem) do brązowego. Zdarza się, że nawet po ustąpieniu objawów na skórze pozostają przebarwienia (hiperpigmentacja), które jednak powinny zniknąć samoistnie po jakimś czasie.

Charakterystycznym objawem tego rodzaju wysypki jest także uporczywe swędzenie skóry, które w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do rozdrapywania zmian przez sen czy budzenia się w nocy - bez wątpienia jest to duża uciążliwość dla wielu osób borykających się z tym problemem. Należy jednak pamiętać, że keto wysypka nie jest zaraźliwa i nie zagraża zdrowiu ani życiu.

Dieta keto a wysypka

Przyjmuje się, że wysypka na diecie ketogenicznej jest rodzajem świerzbiączki - konkretnie rodzaju prurigo pigmentosa - o niejasnym pochodzeniu. Oczywiście jest ona związana ze stosowaniem diety tłuszczowej i stanem ketozy, jednak mechanizm jej wywoływania nie został do końca poznany. Istnieje kilka hipotez na ten temat, według których objawy spowodowane są:
  • zmianą mikrobiomu jelitowego prowadzącego do stanu zapalnego organizmu (dysbioza), wobec którego wysypka stanowi reakcję odpornościową,
  • reakcją organizmu na zwiększoną ilość ciał ketonowych we krwi,
  • zaostrzeniem istniejącego, na przykład ukrytego, stanu zapalnego organizmu,
  • podrażnieniem skóry wynikającym ze zwiększonej ilości wydzielanego potu i zwiększonego kontaktu skóry z acetonem.

W rzadkich przypadkach wystąpienie wysypki może zostać wywołane reakcją alergiczną związaną ze zmianą sposobu odżywiania się. Jeśli masz podejrzenie, że wysypka związana jest z alergią pokarmową, uzupełnij badania na keto o testy alergologiczne lub obserwuj zmiany skórne pod kątem zaostrzania się po spożyciu nowych dla Twojego jadłospisu produktów.

Wysypka na diecie ketogenicznej - co robić?

Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z problemem wysypki na keto. Niestety, ze względu na brak jednej, konkretnej przyczyny stojącej za rozwojem tego typu zmian, nie każdy sposób zadziała na każdą osobę.

Wysypka ketogeniczna powinna zniknąć, jeśli:
  • zwiększysz ilość spożywanych węglowodanów. Jak zapewne wiesz, na keto węglowodany stanowić powinny 5% lub mniej spożywanych każdego dnia kalorii. Czasowe zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów jest najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na wyeliminowanie keto wysypki - niestety, zwiększa on ryzyko wypadnięcia z ketozy. Jeśli wysypka jest wyjątkowo dokuczliwa, zwiększ obecność węglowodanów w diecie i spróbuj wejść w ketozę po zniknięciu zmian skórnych - często druga próba na keto kończy się sukcesem bez efektów ubocznych.
  • zmniejszysz swoją aktywność fizyczną i szczególnie zadbasz o higienę. Dieta ketogeniczna nie może istnieć bez aktywności fizycznej, jednak i bez niej wiąże się ze zwiększeniem ilości wydzielanego potu o stosunkowo wysokiej zawartości potencjalnie drażniącego skórę acetonu. Po prostu na jakiś czas powstrzymaj się od intensywniejszych treningów, zawsze bierz po nich prysznic, a do tego często pierz swój strój sportowy i dbaj o czystość używanych przyrządów.
  • zastosujesz suplementację. Keto suplementy nie tylko zapewnią Ci dodatkową dawkę witamin - uzupełnij je o probiotyki, które będą wspierać prawidłową pracę układu pokarmowego i przywrócą odpowiednią florę bakteryjną jelitom.
  • uzbroisz się w cierpliwość - wysypka to często problem, który mija samoistnie.

Aby zniwelować uporczywe swędzenie skóry i zmniejszyć podrażnienia, należy zapewnić skórze dostęp do powietrza - polecam odsłonięcie zmian lub zrezygnowanie z obcisłych ubrań i sztucznych materiałów. Jeśli musisz zakryć obszar ciała dotknięty wysypką, wybieraj lekką, luźną i wykonaną z naturalnych, delikatnych tkanin odzież.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już, czym jest keto wysypka - co dalej?

Mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu wiesz już, czym jest keto wysypka i jak z nią walczyć. Na szczęście w większości przypadków już niewielkie zmiany wprowadzone do diety czy stylu życia pozwalają pożegnać ten irytujący problem raz na zawsze. Pamiętaj, że jeśli mimo prób wysypka nie znika, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu diety tłuszczowej. Powodzenia!

Czytaj także