keto-bulki

Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów spożywczych - mało kto nie lubi smakowitych, świeżych bułek zjadanych na śniadanie i kolację czy pysznych burgerów i kanapek na gorąco, które świetnie sprawdzą się w roli obiadu. Czy na keto bułki są jednak produktem dozwolonym? Jak zrobić keto bułki i jak je przechowywać? Na te i inne pytania o keto pieczywo odpowiem w moim dzisiejszym wpisie, na którego końcu znajdziesz także przepisy na keto bułki, które szybko przygotujesz w domowym zaciszu.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Bułki ketogeniczne - co warto o nich wiedzieć?

Podobnie jak inne keto produkty, również pieczywo powinno odznaczać się niską zawartością węglowodanów. Popularne rodzaje pieczywa dostępne w piekarniach czy supermarketach nie powinny być spożywane na diecie ketogenicznej ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, których źródłem jest w tym przypadku przede wszystkim mąka pszenna.

Takie pieczywo najlepiej od razu wykluczyć ze swojego jadłospisu, nie tylko ketogenicznego zresztą - najnowsze badania naukowe wskazują, że spożywanie produktów pszennych może mieć związek z powstawaniem różnego rodzaju chorób. Wynikający z zasad diety ketogenicznej limit spożycia węglowodanów (które powinny stanowić 5% lub mniej przyjmowanych każdego dnia kalorii) lepiej wykorzystać na produkty zawierające witaminy i składniki odżywcze zapewniające nam zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, do których mąka pszenna się nie zalicza. Preferowanym źródłem węglowodanów na keto są warzywa, głównie zielone i liściaste.

Pamiętaj, że w wielu przypadkach pieczywo na keto można po prostu pominąć - wiele osób je burgery czy kanapki keto spożywając tylko ich zawartość. Możesz także zastąpić bułkę warzywami, owijając zawartość kanapki na przykład liściem sałaty.

Jak przygotować keto bułki?

Zarówno keto chleb, jak i bułki bez węglowodanów wymagają od nas użycia składników innych niż w przypadku tradycyjnego pieczywa. Podstawową różnicą pod względem składników pieczywa jest oczywiście preferowany rodzaj mąki. Keto produkty, które mogą zastąpić mąkę pszenną, to przede wszystkim:
  • mąka migdałowa,
  • mąka kokosowa,
  • mąka sezamowa,
  • babka płesznik, babka jajowata,
  • siemię lniane.


Warto pamiętać, że każdy z tych produktów odznacza się nieco innymi właściwościami i różni się od mąki pszennej pod względem wilgotności czy uzyskiwanej konsystencji ciasta. Dlatego też zmieniając tradycyjne receptury piekarskie na keto przepisy należy mieć na uwadze, że o ile keto bułki z mąki kokosowej, migdałowej czy sezamowej smakują i wyglądają podobnie do tradycyjnego pieczywa, mogą mieć od niego inną konsystencję i wymagają modyfikacji w zakresie ilości dodawanych płynów, liczbie jajek i tak dalej.

Ponieważ bułki bez węglowodanów powstają bez użycia mąki pszennej, większość z nich jest także bezglutenowa. Niestety, nie oznacza to, że wszystkie bułeczki bezglutenowe nadają się do spożywania na diecie keto. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż niektóre mąki bezglutenowe odznaczają się podobną do mąki pszennej zawartością węglowodanów. Niektóre z nich mają ich nawet więcej od mąki pszennej - na przykład:
  • mąka besan z ciecierzycy,
  • mąka z topinamburu,
  • mąka ryżowa.


Tych mąk należy bezwzględnie unikać, jeśli planujesz przygotować jakiegokolwiek rodzaju keto wypieki.

Gotowe bułki ketogeniczne można już spotkać w niektórych piekarniach czy sklepach ze zdrową żywnością. Zalecam jednak ostrożność - koniecznie czytaj składy tego typu produktów, a najlepiej postaw na pieczywo wykonane własnoręcznie. Jak za chwilę się przekonasz, zrobienie pysznych keto bułek jest prostsze, niż myślisz!

Jak przechowywać keto bułki?

Keto bułki z mąki kokosowej czy migdałowej można przechowywać dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjne bułki z mąki pszennej - w chlebaku, szafce przeznaczonej na pieczywo czy po prostu w zasięgu ręki, na blacie kuchennym, jeśli zamierzamy zjeść je przed utratą ich początkowej świeżości. Ponieważ jednak niektóre bułeczki bezglutenowe, także te ketogeniczne, odznaczają się wyższą wilgotnością niż pieczywo tradycyjne, warto spróbować przechowywać je w lodówce.

Keto chleb i bułki można z powodzeniem zamrozić, a następnie rozmrażać i odpiekać. To świetny sposób na to, by smaczne pieczywo mieć na diecie ketogennej zawsze pod ręką.

Przepisy na keto bułki

W Internecie oraz literaturze poświęconej diecie ketogenicznej, niskowęglowodanowej czy życiu bez cukru znajdziesz różne przepisy na keto bułki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byś sam poeksperymentował z ich wypiekaniem i wypróbowała własne pomysły na keto pieczywo. Pamiętaj jednak, by dobrze zapoznać się z charakterystyką wszystkich używanych do wypieku produktów, a także zadbać o odpowiednie dopasowanie tworzonego pieczywa do Twojego keto planu żywieniowego - tak w kwestii jego składu, jak i ilości, w jakich będziesz je spożywać.

Już czas, byś poznał moje przepisy na keto bułki - za chwilę dowiesz się, jak przygotować przepyszne keto bułki do burgerów oraz codzienne bułki ketogeniczne z mąki migdałowej. Przekonaj się sam, że bułki bez węglowodanów lub z niewielką ich ilością mogą być równie smaczne - a nawet smaczniejsze! - co tradycyjne pieczywo, a ich przygotowanie wcale nie jest trudne. Moje keto bułeczki bezglutenowe możesz szybko upiec przed podaniem lub stworzyć ich większą porcję, którą z łatwością przechowasz na później.

Przepis na keto bułki z mąki migdałowej

Składniki:
  • 3 jajka
  • 100 g mąki migdałowej
  • 50 g sera mozzarella tarta
  • 40 ml wody gorącej
  • 30 g serka śmietankowego
  • 15 g babki jajowatej
  • 5 g proszku do pieczenia
  • 5 g sezamu
  • 2 g sody oczyszczonej
Sposób przygotowania:
  1. Nagrzej piekarnik do 175°C.
  2. W misce połącz ze sobą wszystkie składniki.
  3. Zwilż dłonie i utwórz keto bułki, a następnie przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  4. Wsuń blachę do piekarnika i piecz przez 45 minut lub do momentu zarumienienia wierzchu.
  5. Keto bułki z mąki migdałowej są gotowe! Ostudź je i podawaj z ulubionymi dodatkami.

Przepis na keto bułki do burgerów

Składniki:
  • 260 ml gorącej wody
  • 60 g jogurtu naturalnego
  • 85 g mąki kokosowej
  • 20 g babki jajowatej
  • 20 g oliwy z oliwek
  • 20 g sezamu
  • 5 g proszku do pieczenia
  • szczypta soli
Sposób przygotowania:
  1. Nagrzej piekarnik do 180°C.
  2. W misce połącz ze sobą wszystkie składniki.
  3. Zwilż dłonie i utwórz keto bułki, a następnie przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  4. Wsuń blachę do piekarnika i piecz przez 30 minut.
  5. Keto bułki do burgerów są gotowe! Ostudź je i od razu wykorzystaj do przygotowania domowych keto burgerów.

Wiem już, jak przygotować keto bułki - co dalej?

Liczę, że po lekturze mojego dzisiejszego wpisu doskonale wiesz już, jak przygotować smaczne i zdrowe keto bułki. Jak sam widzisz, nie jest to szczególnie trudne ani czasochłonne - mam zatem nadzieję, że moje bułki ketogeniczne znajdą dla siebie stałe miejsce w Twoim keto jadłospisie. A może stworzysz ich własną wersję? Jeśli interesują Cię inne przepisy na pyszne keto bułki to gorąco zachęcam Cię do sprawdzenia mojego e-booka z pieczywem - znajdziesz go tutaj. Powodzenia!

Czytaj także