biegunka-tluszczowa-na-keto

Problemy ze strony układu pokarmowego dopadają wiele osób stosujących dietę ketogeniczną. Ponieważ keto biegunka może występować na różnych etapach diety tłuszczowej, warto wiedzieć, jak się przed nią uchronić, a kiedy już się pojawi - jak skutecznie z nią walczyć. Dlatego też z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się między innymi jak wygląda biegunka na keto adaptacji, co to jest biegunka tłuszczowa oraz jak sobie z nią poradzić. 

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Dieta keto a biegunka

Biegunka na keto jest zjawiskiem dość powszechnym i, jak już wspomniałam, może pojawić się na różnych etapach diety tłuszczowej. Typowa biegunka, która charakteryzuje się zwiększonym oddawaniem stolca o płynnej lub półpłynnej konsystencji, najczęściej występuje na początku diety. Może pojawić się samodzielnie, w towarzystwie innych dolegliwości trawiennych (takich jak niestrawność, ból brzucha, rzadziej wymioty) lub jako objaw charakterystycznego dla diety tłuszczowej zespołu przypominających przeziębienie symptomów znanego jako keto grypa.

Biegunka na keto adaptacji jest zazwyczaj reakcją ciała na gwałtowną zmianę naszego sposobu odżywiania się. Sprzyja jej obciążenie organizmu, który przestawia się na efektywne funkcjonowanie z wykorzystaniem tłuszczów jako głównego źródła energii. W niektórych przypadkach biegunka na ketozie może być także wynikiem spożywania dużej ilości sztucznych słodzików lub zbyt małej ilości błonnika w codziennej diecie.

Ile trwa biegunka na keto? To zależy od jej przyczyny - biegunka na keto adaptacji utrzymuje się zazwyczaj maksymalnie kilka dni, ale biegunka tłuszczowa, o której więcej dowiesz się już za chwilę, ma niekiedy charakter bardziej przewlekły. Nie oznacza to jednak, że nie można z nią walczyć - co oczywiście jak najbardziej należy robić, biorąc pod uwagę ewentualne konsekwencje zdrowotne, jakie może przynieść długotrwałe rozwolnienie.

Biegunka tłuszczowa na keto

Specyficznym rodzajem biegunki jest właśnie biegunka tłuszczowa - czyli steatorrhoea. Jest ona zazwyczaj objawem nieprawidłowego trawienia lub wchłaniania tłuszczów. Może być ono związane z różnego rodzaju chorobami, na przykład trzustki, jelit lub wątroby, schorzeniami autoimmunologicznymi i innymi zespołami chorobowymi, jak również zakażeniami bakteryjnymi, a nawet nowotworami. Niekiedy występuje także bez ustalonej przyczyny.

Biegunka tłuszczowa na keto jest zwykle reakcją organizmu na istotne zwiększenie ilości spożywanego tłuszczu, co wiąże się z niemożnością jego przetrawienia. W początkowej fazie diety ketogennej większe ryzyko jej pojawienia się występuje u osób, które przed przejściem na keto praktykowały dietę wyjątkowo ubogą w tłuszcze. U takich osób biegunka na ketozie może mieć także cięższy przebieg.

By łatwiej poradzić sobie z tym problemem, warto szybko go zidentyfikować, a więc przede wszystkim wiedzieć, jak wygląda biegunka tłuszczowa na keto:
  • ma charakterystyczny, gnilny zapach,
  • wyróżnia się jasnym kolorem,
  • może towarzyszyć jej wydalanie galaretowatego, lepkiego lub bardziej wodnistego śluzu oraz żółci,
  • wysoka zawartość tłuszczu może nie być dostrzegalna na pierwszy rzut oka - na powierzchni stolca widać jednak zazwyczaj połyskliwą powłokę, a sam kał może być trudniejszy do spłukania, osadzać się na ściankach muszli klozetowej lub unosić na powierzchni wody czy przy dnie muszli.

W teorii można wykonać badania zawartości tłuszczu w kale, które pozwolą nam upewnić się, że nasza biegunka na keto to właśnie steatorrhoea - ponieważ jednak nie istnieją sztywne kryteria określające, kiedy zaczyna się faktyczna biegunka tłuszczowa, przez osoby na diecie ketogennej diagnozowana jest ona zazwyczaj samodzielnie, w domowych warunkach.

Rozwolnienie na keto - co na keto biegunkę?

Keto biegunka może pojawić się w wyniku zmian w mikrobiocie jelitowym. W takim przypadku wiele osób decyduje się na przeczekanie nieprzyjemnej sytuacji w nadziei, że regulacja nastąpi samoczynnie przy stosowaniu pełnowartościowej diety i dbaniu o odpowiednie nawodnienie organizmu. Mikrobiotę wspierać można także spożywaniem produktów takich jak:
Leczenie biegunki tłuszczowej warto rozpocząć od zwiększenia ilości spożywanego błonnika pokarmowego. Choć może wydawać się, że jego niedobór może powodować przede wszystkim zaparcia, w rzeczywistości brak wystarczającej ilości błonnika może także rozregulować pracę naszych jelit skutkując właśnie rozwolnieniem.

Biegunka na keto może przeminąć także po wprowadzeniu innych zmian w diecie. Niektóre produkty mogą wzmagać problemy trawienne związane z wydalaniem nadmiernej ilości tłuszczu w kale. Spróbuj zmniejszyć ilość spożywanych:
  • olejów roślinnych - oprócz nietrawionego przez nasz organizm oleju jojoba biegunkę wzmagać może popularny na keto olej kokosowy i olej MCT, które mogą powodować kończące się problemami trawiennymi nieprawidłowości w pracy wątroby przez brak konieczności udziału żółci w ich trawieniu,
  • wspomnianych już sztucznych słodzików,
  • surowych orzechów - według niektórych badań zawarte w nich lipidy są trudniej przyswajane przez ludzki organizm.

Jeśli mimo wprowadzenia takich zmian biegunka na keto nie przemija, warto rozważyć czasową zmianę stosunku makroskładników w diecie. Klasyczny keto jadłospis przewiduje spożywanie trzech makroskładników w określonych ilościach:
  • około 75% spożywanych dziennie kalorii powinno pochodzić ze zdrowych tłuszczów,
  • białko powinno stanowić około 20% spożywanych dziennie kalorii,
  • źródłem 5% lub mniej przyjmowanych każdego dnia kalorii powinny być węglowodany.


W walce z biegunką pomoże czasowa zmiana tych proporcji - zwiększenie ilości spożywanego białka. Należy uważać, by nie było go za dużo, ponieważ nadmiar białka w diecie może spowodować nieintencjonalne wyjście z ketozy. Po zmniejszeniu ilości przyjmowanych tłuszczów na rzecz białka należy stopniowo wracać do przedstawionych wyżej wartości właściwych dla diety ketogenicznej - ryzyko, że ponownie dopadnie nas wówczas biegunka tłuszczowa na keto, jest wówczas zdecydowanie mniejsze.

Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku biegunki występującej na tradycyjnej diecie, rozwolnienie na keto może prowadzić do odwodnienia. Jeśli dokucza ci keto biegunka, bacznie obserwuj reakcje swojego organizmu i uważaj na objawy takie jak:
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • zwiększone pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • ciemny mocz lub brak oddawania moczu.


Te symptomy mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu, dlatego leczenie biegunki tłuszczowej koniecznie wzbogać o dbanie o odpowiednie nawodnienie przez spożywanie dużej ilości wody oraz wzbogacenie diety o elektrolity. Elektrolity na diecie ketogenicznej przyjmować możesz w postaci suplementów takich jak rozpuszczalne w wodzie proszki czy pozbawione cukru napoje dla sportowców, ale również uzupełniać je przez spożywanie odżywczych potraw i napojów (takich jak bulion) czy solenie pożywienia.

Jeśli mimo wprowadzenia powyższych zmian w diecie dolegliwości nie przemijają przez długi czas lub wręcz się nasilają, nie wahaj się przed skontaktowaniem się ze swoim lekarzem lub specjalistą z zakresu diety tłuszczowej. Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są w końcu najważniejsze!

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już, czym jest keto biegunka i jak sobie z nią radzić - co dalej?

Mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu wiesz już, jak szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów, gdy kiedyś dopadnie cię keto biegunka. Jeśli tak się stanie - nie panikuj! Problemy trawienne zdarzają się nawet najlepszym, a poradzenie sobie z nimi nie jest tak trudne, jak może się to wydawać. Powodzenia!

Czytaj także