koszt-dieta-keto

Zgłębiając temat diety ketogenicznej często skupiamy się na jedzeniu, piciu i ćwiczeniach, zapominając o kosztach. Nie ukrywajmy jednak - koszt diety ketogenicznej może mieć ogromne znaczenie dla naszego codziennego życia. Czy dieta keto jest droga? Czy można zmniejszyć koszty diety keto? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w moim dzisiejszym wpisie; podsunę ci także kilka pomysłów na oszczędzanie na jedzeniu keto

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Czy dieta keto jest droga?

To, ile kosztuje dieta keto, zależy tak naprawdę od bardzo wielu czynników. Ponieważ nie istnieje jedna cena keto diety, którą podać można jako wyznacznik dla początkujących - omówmy krótko podstawowe wydatki i zastanówmy się, czy istnieje sposób na ich zmniejszenie.

Podstawowy koszt diety ketogenicznej dla osoby początkującej to opieka dietetyka i wydatki związane z przygotowaniem planu żywieniowego. Da się je nieco zmniejszyć - coraz większą popularnością cieszy się dieta keto online, która zazwyczaj jest finansowo korzystniejsza od stacjonarnych konsultacji ze specjalistą z zakresu diety ketogennej. Dieta keto online może bazować na opiece dietetyka w różnym zakresie, od pojedynczej konsultacji aż po wielomiesięczne prowadzenie diety na zasadzie abonamentu za usługę. Jeśli interesuje cię taka opcja, przygotuj się na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Dietetyk lub specjalista z zakresu diety ketogenicznej powinien stworzyć dla ciebie keto jadłospis - spersonalizowany plan żywieniowy dostosowany do twoich celów, potrzeb i predyspozycji, a także gustu kulinarnego. Jeśli chcesz zaoszczędzić na tego typu usłudze, wybierz gotowy plan żywieniowy - znajdziesz go także na mojej stronie - i dostosuj go do siebie przy pomocy odpowiedniego keto kalkulatora.

Kolejnym wydatkiem są keto badania - zarówno te wykonywane przed przejściem na keto, jak i kontrola stanu zdrowia po wejściu w ketozę czy regularne badanie poziomu ciał ketonowych. Na zdrowiu rzecz jasna nie warto oszczędzać, ale badanie poziomu ketonów w moczu jest najtańszą i najpopularniejszą, choć nie najbardziej dokładną, metodą pomiaru (zestaw pasków niezbędnych do wykonania badania to koszt kilkunastu złotych).

Jeśli oprócz odpowiedniej diety chcesz wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, która jest polecanym na keto elementem codzienności, licz się z dodatkowym wydatkiem w postaci karnetu na siłownię, sprzętu sportowego czy odpowiedniego stroju. Nie obawiaj się jednak - osoby mało aktywne nie muszą od razu wydawać majątku, zacznij po prostu od regularnych spacerów w wygodnych i przewiewnych ubraniach.

Największą część budżetu życia na keto pochłania oczywiście jedzenie. Również w tym przypadku trudno o podanie konkretnych kwot - wiele zależy od tego, jak przedstawia się nasze zapotrzebowanie kaloryczne oraz jakie produkty preferujemy. Sztandarowe produkty keto kojarzone z dietą ketogeniczną, takie jak awokado, olej kokosowy czy wysokiej jakości mięso i tłuste ryby nie należą do najtańszych produktów spożywczych, warto jednak pamiętać, że na diecie ketogennej rezygnujemy z wielu innych rodzajów jedzenia (chociażby z pieczywa czy fast foodów). Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak oszczędzać na zakupach keto - z chęcią się z tobą nimi podzielę! - i w ogólnym rozrachunku wydatki na jedzenie wcale nie muszą okazać się większe niż na diecie tradycyjnej.

Jak oszczędzać na zakupach keto?

Z pewnością wiesz już, co można jeść na diecie keto - ale czy wiesz, jak oszczędzać robiąc zakupy spożywcze na diecie tłuszczowej? Oto kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie na jedzeniu keto:
 • zrób listę zakupów i się jej trzymaj - to doskonały sposób na oszczędzanie, którego zaletą jest także zmniejszenie ryzyka marnowania żywności. Podstawą do stworzenia kompletnej listy zakupów jest oczywiście odpowiednio skomponowany keto jadłospis, na podstawie którego z łatwością zidentyfikujesz składniki niezbędne do przygotowania konkretnych potraw i wpiszesz je na listę, jeśli nie masz ich w domu. Jeśli interesuje Cię tego rodzaju gotowy plan żywieniowy, koniecznie zerknij tutaj!
 • korzystaj z promocji - keto zakupy mogą być o wiele tańsze, gdy skorzystasz z okazji. Często tańsze okazuje się także kupowanie wybranych produktów w większych ilościach, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku jedzenia możliwego do przechowywania przez długi czas lub zamrożenia (koniecznie dowiedz się więcej o zasadach mrożenia żywności, dzięki którym nie straci ona swojej wartości - na keto szczególnie przydatne może być mrożenie mięsa, ryb, masła). Bądź na bieżąco z ofertą okolicznych sklepów i wybieraj produkty sezonowe!
 • zrezygnuj z napojów smakowych - woda z cytryną doskonale sprawdzi się jako napój smakowy na keto, a może być o wiele tańszą, a przy okazji zdrowszą, alternatywą dla popularnych napojów tego typu. Odpowiednie nawodnienie organizmu i dbanie o uzupełnianie poziomu elektrolitów jest bardzo ważne na diecie ketogenicznej, nie oznacza to jednak, że domowy napój elektrolitowy jest gorszy od napoju ze sportowców ze sklepu!
 • ostrożnie wybieraj keto produkty - mowa o produktach reklamowanych jako keto, używających diety tłuszczowej jako narzędzia marketingowego do napędzania sprzedaży. Oczywiście wiele z nich to jak najbardziej wartościowe produkty, przy ograniczonym budżecie nie potrzebujesz jednak keto batonika czy ciastka, którego odpowiednik z powodzeniem przygotujesz w domu za ułamek jego sklepowej ceny. Podobną zasadę warto wyznawać w przypadku produktów takich jak keto suplementy - wiele z nich jest warta swojej ceny, ale niektóre łatwo zastąpić tańszymi odpowiednikami bez dopisku "keto".
 • stwórz własne keto produkty - nie tylko wspomniane już batoniki czy napoje. Nawet na niewielkim balkonie czy w kuchennej doniczce z powodzeniem wyhodujesz zioła czy pomidorki koktajlowe, których nie będziesz musiał szukać w sklepach!


Na czym nie oszczędzać na keto?

Koszt diety ketogenicznej można znacznie zmniejszyć przez stosowanie tricków zakupowych czy rezygnację ze spersonalizowanego planu żywieniowego. Nie na wszystkim warto jednak oszczędzać - oto kilka rzeczy, w przypadku których moim zdaniem nie powinieneś szukać oszczędności:
 • żywność - jak to, przecież przed chwilą podałam ci kilka sposobów na tańsze keto zakupy! Tak, jedzenie to główny aspekt keto, na którym można zaoszczędzić, nie powinno się to jednak odbywać kosztem drastycznego spadku jakości spożywanych produktów. Nie zapominajmy, że keto produkty powinny odznaczać się wysoką jakością, dlatego należy wybierać najlepszą żywność, na jaką cię stać. Jeśli notorycznie wybierasz najtańsze opcje, w szczególności bez czytania etykiet, ryzykujesz nie tylko wypadnięciem z ketozy, ale i negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi - przykładem niech będą najtańsze mięsa i wyroby mięsne.
 • keto suplementy - o nich również wspominałam wyżej, nie warto jednak na nich oszczędzać przez rezygnację z ich przyjmowania. Jeśli zostaną u ciebie zidentyfikowane niedobory, których uzupełnienie wymaga przyjmowania suplementów - zdecyduj się na to!
 • badania - nawet najlepsza dieta ketogeniczna może okazać się nieskuteczna, a nawet niebezpieczna dla naszego zdrowia, jeśli przed jej rozpoczęciem nie upewnimy się, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do jej podjęcia. Bateria podstawowych testów wykonana przed przejściem na keto oraz kontrola stanu zdrowia z pewnością nie są czymś, na czym warto oszczędzać.

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już, ile kosztuje dieta keto i jak na niej oszczędzać - co dalej?

Mam nadzieję, że teraz wiesz już, od czego zależy cena keto diety i jak można oszczędzać na diecie tłuszczowej. Zapewniam cię, że życie na keto wcale nie musi być drogie, ale inwestycja w zdrowie z pewnością się opłaca. Już teraz znajdź swój jadłospis ketogeniczny i przygotuj się na owocne zakupy! Trzymam za ciebie kciuki!

Czytaj także