dieta-ketogeniczna-przeciwwskazania

Chciałabym, by dieta ketogeniczna była dietą dla wszystkich - niestety, istnieją pewne przeciwwskazania do diety ketogenicznej, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o przejściu na keto. Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, dla kogo jest, a dla kogo nie jest dieta ketogeniczna - mam nadzieję, że pomoże ci on w bezpiecznym podjęciu tej decyzji! Serdecznie zapraszam do lektury.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Dla kogo jest dieta ketogeniczna?

Jeśli interesujesz się dietą ketogeniczną, z pewnością wiesz już, czym jest keto i dla kogo została stworzona ta dieta. Przypomnijmy jednak, że keto dieta jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które:
  • chcą pozbyć się zbędnych kilogramów w zdrowy, zrównoważony sposób,
  • mają problemy z utratą wagi z problematycznych miejsc, w których często odkłada się trudna do spalenia tkanka tłuszczowa - brzucha czy ud,
  • próbowały diet niskotłuszczowych i nie uzyskały oczekiwanych rezultatów,
  • chcą uregulować swój apetyt,
  • doświadczyły efektu jo-jo.

Utrata tkanki tłuszczowej to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania keto dieta. Wiele osób przechodzi na nią ze względu na liczne korzyści zdrowotne.

Dla kogo jest więc dieta ketogeniczna?
  • Dla osób, które chcą obniżyć i uregulować swój poziom cukru we krwi, obniżyć swój poziom tak zwanego złego cholesterolu i/lub obniżyć ciśnienie krwi.
  • Dla osób, które borykają się z insulinoopornością.
  • Dla osób, które chcą cofnąć stan przedcukrzycowy, a nawet cukrzycę.
  • Dla osób, które chciałyby ogólnie lepiej funkcjonować - mieć więcej energii w ciągu dnia i łatwo zasypiać w nocy, a także polepszyć swoje możliwości umysłowe i poznawcze.

Dla kogo nie jest dieta ketogeniczna?

Niestety, mimo tego, że keto dieta może pozytywnie wpływać na stan naszego zdrowia, niektóre z wywołanych przez nią efektów są dla osób borykającymi się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi niepożądane i stanowią swego rodzaju wady diety ketogenicznej.

Minusy diety keto w przypadku osób, które mają przeciwwskazania do diety ketogenicznej, obejmują całe spektrum dolegliwości - od pogorszenia samopoczucia, przez ryzyko zaostrzenia objawów chorobowych, aż po poważne zagrożenie dla zdrowia. Dolegliwości, które mogą wystąpić po takiej zmianie trybu życia mimo występującego przeciwwskazania do diety keto to nie to samo, co keto efekty uboczne, które mogą wystąpić u zupełnie zdrowych osób przechodzących na dietę ketogenną i mają charakter przemijający (jak na przykład keto grypa czy keto oddech).

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej: cukrzyca

Zasady diety ketogenicznej, których wprowadzenie do swojego codziennego życia skutkuje takimi korzyściami jak obniżenie i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a nawet cofnięcie stanu przedcukrzycowego lub samej cukrzycy, wydają się wprost stworzone dla diabetyków. Niestety, nie wszystkie osoby cierpiące na cukrzycę powinny przechodzić na dietę ketogenną - może być to niebezpieczne dla ich zdrowia, a w skrajnych przypadkach także dla życia.

Przeciwwskazania do diety keto obejmują przede wszystkim cukrzycę typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną (cukrzycę typu 2 uznaje się za chorobę cywilizacyjną, do której powstania mogą przyczynić się nie tylko czynniki genetyczne, ale i prowadzony tryb życia). Dla osób cierpiących na ten typ cukrzycy niebezpieczny może być nie tylko utrzymujący się stan ketozy, ale i sama ketoadaptacja.

Minusy diety keto dla osób chorujących na cukrzycę typu 1 obejmują przede wszystkim:
  • zbyt duży spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia),
  • niepotrzebną, a niekiedy nawet niebezpieczną utratę wagi,
  • ryzyko utraty kontroli nad chorobą przez konieczność ciągłego dostosowywania ilości przyjmowanej insuliny do poziomu cukru we krwi,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej.

W niektórych przypadkach keto dieta nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 - dotyczy to zwłaszcza osób, u których choroba nie jest ustabilizowana lub wymaga przyjmowania dużej ilości leków, a także osób borykających się z powikłaniami cukrzycy lub cierpiących na choroby towarzyszące takie jak chociażby schorzenia nerek.

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej: choroby nerek

Zarówno trwające choroby nerek (na przykład przewlekła choroba nerek, PChN), jak i skłonności do występowania problemów takich jak chociażby kamienie nerkowe, to przeciwwskazania do diety keto. Dla osób borykających się z tego typu dolegliwościami zwiększenie poziomu ciał ketonowych we krwi oraz intensywna praca nerek na keto spowodowana zwiększeniem wydalania kwaśnego moczu to potencjalnie niebezpieczne wady diety ketogenicznej.

Choć najnowsze badania naukowe obalają niektóre z dotychczasowych poglądów na temat wpływu diety ketogenicznej na nerki (na przykład rzekomego sprzyjania powstawaniu kamieni nerkowych), wciąż mamy za mało danych, by przestać uznawać choroby nerek za przeciwwskazania do diety keto. Pewne jest, że jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby czy uszkodzenia nerek lub jesteś genetycznie obciążona tendencjami do występowania tego typu problemów, musisz zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt swojego zdrowia oraz skonsultować się z lekarzem, a także pozostawać pod ścisłą kontrolą nefrologiczną przez cały okres trwania diety ketogenicznej.

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej: ciąża

Istnieją osoby, które po podjęciu diety ketogenicznej nie rezygnują z niej w czasie ciąży i karmienia piersią i nie szkodzi to ani im, ani ich dziecku. Okres ten nie jest jednak dobrym czasem na przejście na keto (ketoadaptacja to proces, który może bardzo obciążać organizm), w szczególności jeśli keto dieta ma prowadzić do utraty wagi.

Ciąża to nie moment na odchudzanie się, dlatego keto dieta z deficytem kalorycznym po prostu nie ma wówczas racji bytu. Ze względu na to, że zasady diety ketogenicznej wymagają wykluczenia z jadłospisu większości owoców i ziaren oraz wielu bogatych w węglowodany warzyw, istnieje ryzyko, że osoba będąca na diecie ketogenicznej nie zapewni sobie szczególnie istotnych dla prawidłowego przebiegu ciąży składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, cholina czy witaminy z grupy B.

Warto także pamiętać, że czas ciąży i karmienia piersią wymaga szczególnej dbałości o odpowiednie (a wręcz wysokie) nawodnienie organizmu. Ponieważ keto efekty uboczne obejmują zwiększone tracenie wody, ciąża, połóg i okres karmienia piersią to istotne przeciwwskazania do diety keto.

Inne przeciwwskazania do diety ketogenicznej

Keto dieta nie powinna być podejmowana przez osoby z niedowagą oraz zmagające się z zaburzeniami odżywiania (lub mające historię takich zaburzeń).

Wiele źródeł podaje, że przeciwwskazania do diety keto obejmować mogą także:
  • młody wiek (jeśli dieta keto nie jest elementem terapii, na przykład w epilepsji),
  • występowanie lub genetyczne obciążenie możliwością wystąpienia stanów chorobowych kości, takich jak osteopenia i osteoporoza,
  • choroby trzustki,
  • schorzenia woreczka żółciowego lub jego brak.

Szczególną ostrożność powinny zachować również wszystkie inne osoby, które na co dzień przyjmują leki lub przeszły niedawno leczenie operacyjne.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Znam przeciwwskazania do diety ketogenicznej - co dalej?

Jeśli należysz do grupy osób, których dotyczą przeciwwskazania do diety ketogenicznej, przede wszystkim skonsultuj się ze swoim lekarzem. W niektórych przypadkach decyzja, by jednak nie przechodzić na dietę ketogeniczną, jest najwłaściwsza i najbezpieczniejsza.


Pamiętaj, że nawet zdrowe osoby powinny skonsultować się z lekarzem oraz wykonać wszystkie stosowne badania przed przejściem na dietę ketogeniczną, a najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie jej po konsultacji oraz stworzeniu kompleksowego planu żywieniowego ze specjalistą z zakresu diety ketogennej.

Czytaj także