Dieta ketogeniczna wzbudza wiele emocji w świecie zdrowego odżywiania, głównie z uwagi na swoją względnie dużą restrykcyjność. Nic zatem dziwnego, że możesz mieć obawy przed przejściem na nią. Dzisiaj postaram się je rozwiać i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące bezpieczeństwa na keto. Czy dieta keto jest dla wszystkich? Jak wygląda bezpieczna dieta keto? Serdecznie zapraszam cię do lektury!
Znajdź swój KETO jadłospis
Wpływ diety keto na zdrowie
Mimo jej restrykcyjności, zalety diety ketogenicznej wzbudzają zainteresowanie u wielu osób chcących poprawić stan swojego zdrowia. Za korzystny wpływ diety tłuszczowej na nasz organizm odpowiada przede wszystkim ketoza - specyficzny stan metaboliczny, wywołanie i utrzymywanie którego jest na diecie ketogennej konieczne, aby cieszyć się jej efektami.Zalety diety ketogenicznej obejmują przede wszystkim:
- pomoc w efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej, także z problematycznych miejsc takich jak brzuch czy uda,
- obniżenie i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi,
- redukcję nadciśnienia,
- obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
- zmniejszenie stanów zapalnych wewnątrz organizmu,
- zapewnienie stałego, wysokiego poziomu energii w ciągu dnia i spokojnego snu w nocy,
- regulację apetytu i eliminację niezdrowych zachowań dietetycznych (podjadanie, napady głodu).
Czy dieta keto jest bezpieczna?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: tak, jeśli praktykowana jest ona w prawidłowy sposób przez osoby, u których nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej stosowania. Wiele osób decyduje się na przejście na keto nie tylko ze względu na chęć pozbycia się zbędnych kilogramów, ale i jej korzystny wpływ na zdrowie - dlatego też przed przejściem na dietę tłuszczową należy upewnić się, że nasza dieta ketogeniczna dla zdrowia będzie dla nas faktycznie dobrym rozwiązaniem.Przeciwwskazania do diety ketogenicznej obejmują przede wszystkim:
- cukrzycę typu 1 (głównie ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takich jak hipoglikemia, kwasica ketonowa czy niepotrzebna utrata wagi),
- nieustabilizowaną lub wymagającą przyjmowania dużej ilości lekarstw cukrzycę typu 2,
- choroby i uszkodzenia nerek,
- schorzenia woreczka żółciowego i jego brak,
- choroby trzustki,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby kości (na przykład osteoporozę czy osteopenię),
- niedowagę.
Bezpieczna dieta keto - o czym pamiętać?
Nie dotyczą cię żadne z powyższych przeciwwskazań? To świetnie! Nie oznacza to jednak, że powinieneś zaczynać swoją przygodę z dietą tłuszczową bez żadnego przygotowania. Mam dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym bezpieczna dieta keto pomoże ci w osiągnięciu twoich celów w zdrowy sposób.Po pierwsze: wiedza. Dieta tłuszczowa jest skomplikowana tylko na pierwszy rzut oka i jestem przekonana, że jeśli zdecydujesz się na nią przejść, wybieranie odpowiednich produktów czy potraw szybko wejdzie ci w krew. Aby się tak jednak stało, musisz dokładnie poznać zasady diety ketogenicznej i przygotować się do ewentualnych skutków ubocznych, które mogą pojawić się zwłaszcza w początkowej fazie tej diety, w szczególności:
- keto grypy, czyli zespołu symptomów przypominających tradycyjną grypę (katar, podwyższona temperatura, zmęczenie, bóle głowy i mięśni et cetera) towarzyszącemu początkowemu etapowi diety tłuszczowej,
- charakterystycznego zapachu z ust wywołanego zwiększeniem ilości acetonu w wydychanym powietrzu,
- okresowego zwiększenia wypadania włosów,
- keto rash, czyli specyficznej wysypki na skórze.
Po drugie: kontrola stanu zdrowia. Badania na keto warto wykonywać nie tylko przed przejściem na tę dietę, ale i w czasie jej trwania - nie tylko by upewnić się, że stan ketozy na dobre zagościł w naszym organizmie, ale i by łatwo śledzić swoje postępy. Nawet najlepsza dieta ketogeniczna nie będzie dla ciebie dobra, jeśli przejdziesz na nią mimo - nie zawsze uświadomionych - przeciwwskazań, dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu keto warto skonsultować się z lekarzem i specjalistą z zakresu diety ketogenicznej oraz wykonać podstawowe badania, takie jak:
- morfologia z rozmazem,
- próba wątrobowa,
- profil lipidowy,
- glukoza i insulina,
- kreatynina, mocznik, lipaza, CRP,
- badania stężenia sodu, wapnia, potasu, magnezu, żelaza, witaminy D3, witaminy B12,
- badania hormonalne,
- ogólne badanie moczu i osadu moczu.
Po trzecie: keto jadłospis. Najlepsza dieta ketogeniczna to taka, która jest dopasowana do twoich potrzeb i predyspozycji oraz bazuje na odpowiednio skomponowanym planie żywieniowym. Idealny keto jadłospis powinien wpisywać się w zasady diety ketogenicznej (być bogaty w zdrowe tłuszcze i ubogi w węglowodany, a także zapewniać umiarkowaną dawkę białka) i zaspokajać zapotrzebowanie organizmu w składniki odżywcze niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania. Produkty spożywane na keto powinny odznaczać się wysoką jakością i pochodzić ze sprawdzonych, najlepiej ekologicznych źródeł.
Warto pamiętać, że menu ketogeniczne musi być także dopasowane do etapu diety - w jej początkowej fazie nie stosuje się deficytu kalorycznego, nawet jeśli celem jest utrata wagi.
Po czwarte: wsparcie organizmu. Bezpieczna dieta keto to nie tylko jedzenie - to także dbanie o inne aspekty zdrowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Odpowiednio skomponowanemu jadłospisowi diety tłuszczowej powinno towarzyszyć:
- dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu,
- uzupełnianie elektrolitów,
- utrzymywanie higieny snu,
- unikanie nadmiaru stresu.
Znajdź swój KETO jadłospis