pomiar-ketonow
Pomiar ciał ketonowych jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy stosowana przez nas dieta ketogeniczna działa. Dlatego też w tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania dotyczące badania poziomu ciał ketonowych, które często zadają sobie osoby zaczynające swoją przygodę z dietą tłuszczową, między innymi:
  • jak sprawdzić czy jestem w ketozie?
  • jak sprawdzić poziom ketonów?
  • jaki jest prawidłowy poziom ciał ketonowych we krwi?


Zapraszam serdecznie do lektury!

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Dlaczego warto wykonać pomiar stężenia ciał ketonowych?

Choć zapewne wiesz już, co to są ketony (ciała ketonowe), przypomnę ci krótko, że są one na diecie ketogenicznej źródłem energii dla naszego organizmu. Ich odpowiedni poziom oznacza, że znajdujemy się w stanie ketozy - docelowym stanie metabolicznym organizmu dla każdej osoby, która decyduje się na przejście na keto.

Pomiar ciał ketonowych to coś więcej niż zwykła informacja o stanie twojego organizmu (czy pojawiła się już ketoza, czy ketoadaptacja przebiega prawidłowo et cetera). Pewność co do tego, czy jesteś już w ketozie, może zmotywować cię do dalszej pracy nad poprawą twojego stanu zdrowia i zweryfikuje prawidłowość twojej diety. Prosty test, który z powodzeniem wykonasz w domowym zaciszu, da ci pewność, że jesteś na dobrej drodze do zgubienia zbędnych kilogramów czy odczucia szeregu korzyści zdrowotnych płynących z diety tłuszczowej.

Trzy najpopularniejsze metody, przy pomocy których łatwo przeprowadzisz pomiar ciał ketonowych, to:


  • badanie oddechu, które wykazuje, czy ketony znajdują się w wydychanym przez nas powietrzu,
  • badanie moczu, podczas którego stwierdza się, czy występuje u nas ketonuria (obecność ciał ketonowych w moczu),
  • badanie krwi, podczas którego stwierdza się, czy występuje u nas ketonemia (obecność ciał ketonowych we krwi).


Pomiar ketonów: ketony z oddechu

Jak sprawdzić czy jestem w ketozie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które niedawno przeszły na keto. Jednym z powszechnych, subiektywnie odczuwalnych objawów wejścia w ketozę jest tak zwany keto oddech – specyficzny, owocowo-metaliczny zapach z ust, którego powodem jest uwalniany przez nasz organizm aceton (jeden z ketonów). Niestety, choć to jedna z najbardziej komfortowych metod pomiaru, jej przeprowadzenie może być w naszych warunkach nieco kłopotliwe i nieekonomiczne dla osób mierzących ketony tylko od czasu do czasu.

Jak mierzyć ketony z wydychanego powietrza?

Aby zmierzyć ketony z oddechu, potrzebne jest specjalistyczne urządzenie nazywane analizatorem oddechu acetonowego. Działa ono podobnie do alkomatu i jest bardzo proste w użyciu – pomiar ciał ketonowych odbywa się przez przyłożenie warg do ustnika urządzenia i dmuchaniu w nie przez około 5 sekund. Po chwili na wyświetlaczu urządzenia ukazuje się wynik pomiaru.

Ketony z oddechu – o czym warto pamiętać?

Badania naukowe wykazały, że keto test bazujący na analizie wydychanego powietrza może być miarodajnym, choć nie do końca odpornym na czynniki zakłócające sposobem na pomiar ciał ketonowych. Aby był on jednak użyteczny, należy postawić na wysokiej jakości analizator oddechu acetonowego – odpowiednio skalibrowany sprzęt renomowanej firmy. Niestety, na polskim rynku trudno jest znaleźć urządzenie wpisujące się w te kryteria, zaś te pochodzące spoza naszego kraju są zazwyczaj dość drogie. Z tego powodu w naszych realiach bardzo rzadko mierzy się ketony z oddechu.

Jeśli jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych cię nie przeraża, postaw na sprawdzonych producentów analizatorów. Wraz ze wzrostem popularności diety ketogenicznej na rynku pojawiło się wiele tanich, niemiarodajnych sprzętów tego typu, które sprzedawane są w Europie i USA z ogromnym zyskiem. Nie daj się naciąć!

Pomiar ciał ketonowych: badanie moczu

Keto test badający ketony w moczu to popularna metoda pomiaru, która przypomina zasadą swojego działania typowy test ciążowy. Po wejściu w kontakt z moczem paski do pomiaru ciał ketonowych (znane także jako ketosticks) potrzebują tylko kilkunastu sekund, by zmienić swój kolor - to na jego podstawie odczytuje się, czy ciała ketonowe w moczu.

Paski do pomiaru ciał ketonowych w moczu są stosunkowo niedrogim, ale mniej dokładnym niż badanie krwi sposobem na pomiar ketonów. Ich niewątpliwym plusem jest łatwość przeprowadzenia testu, który wykonać można samodzielnie niemal w każdych warunkach. Paski ketonowe sprzedawane są zazwyczaj w zestawach po kilkadziesiąt sztuk. W aptekach dostępnych jest kilka rodzajów tego typu testu (na przykład Keto Diastix) – jeśli nie możesz znaleźć ich w swojej okolicy, skorzystaj z apteki internetowej.

Warto także pamiętać, że paski testowe mają datę przydatności do użycia. Po pierwszym otwarciu zawierającego je opakowania należy zużyć je zazwyczaj w przeciągu 6 miesięcy, jak również zawsze przechowywać je w odpowiednich dla nich warunkach (suche, ciemne miejsce o temperaturze pokojowej).

Jak zmierzyć poziom ciał ketonowych w moczu?

Badanie powinno się wykonywać rano, ponieważ próbka pierwszego moczu jest najczystsza i pozwala na uzyskanie bardziej wiarygodnego wyniku.

Pomiar ciał ketonowych w moczu możesz wykonać poprzez zanurzenie paska testowego w czystym pojemniku, do którego należy wcześniej oddać niewielką ilość świeżej uryny, lub poprzez umieszczenie paska bezpośrednio pod strumieniem moczu na krótką chwilę. Po około 15 sekundach możesz poznać wynik przeprowadzonego testu – zabarwienie paska porównujemy z tabelą umieszczoną przez producenta testu na lub w opakowaniu. Jeśli pasek zabarwiony jest na głęboko fioletowy kolor, poziom ciał ketonowych w moczu jest wysoki.

Ketony w moczu – o czym warto pamiętać?

Musisz wiedzieć, że ciała ketonowe w moczu to ketony wydalane przez ludzki organizm, a nie te stricte się w nim znajdujące. Niższa miarodajność testów moczu wynika z faktu, że nie mierzą one najbardziej przydatnego na diecie ketogenicznej rodzaju ketonów, czyli BHB (kwasu 3-hydroksymasłowego). Na wynik testu wpływ może mieć także szereg czynników, w tym niewielkie nawet odwodnienie organizmu, które często pojawia się u osób rozpoczynających dietę ketogeniczną.

Pomiar ketonów: badanie krwi

Drugim z popularnych sposobów na pomiar ciał ketonowych jest badanie poziomu kwasu 3-hydroksymasłowego we krwi. Tego typu badanie jest bardziej miarodajne niż badanie moczu, ale i nieco od niego droższe.

Jak zmierzyć poziom ciał ketonowych we krwi?

Pomiar ciał ketonowych we krwi przypomina pomiar poziomu glukozy. Potrzebujesz do niego glukometru oraz odpowiednich pasków testowych, na których umieszczona zostanie kropla krwi z palca. Paski ketonowe sprzedawane są zazwyczaj w zestawach po 10 sztuk i – podobnie jak paski, dzięki którym badać można ketony w moczu – wyposażone w odpowiednią legendę, dzięki której można zinterpretować uzyskany wynik. Tego typu paski są droższe i zdecydowanie mniej dostępne w stacjonarnych aptekach, dlatego warto szukać ich w Internecie, gdzie ich cena jest zazwyczaj bardziej atrakcyjna.

Keto test krwi wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wykonaniem testu należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie. W glukometrze umieszcza się sterylną igłę, przy pomocy której wykonuje się nakłucie palca, oraz pasek do pomiaru ciał ketonowych. Większość glukometrów wykonuje analizę próbki już w przeciągu kilku sekund od jej pobrania.

Ketony z krwi – o czym warto pamiętać?

Przed badaniem warto zrobić solidny research, by dowiedzieć się, jaki glukometr do pomiaru ciał ketonowych będzie najlepszy dla naszych potrzeb. Nie wszystkie glukometry nadają się do wykonywania badania poziomu ketonów we krwi - postaw na wysokiej jakości sprzęt, który posiada taką funkcję.

Ketony z krwi – jak odczytywać wynik badania?

By badanie miało sens, musisz wiedzieć nie tylko jak mierzyć ketony, ale i jak odczytać uzyskany wynik. Norma ciał ketonowych we krwi dla osób stosujących dietę ketogenną wynosi od 0,5 do 3 mmol/L i oznacza, że organizm znajduje się w stanie ketozy. Kontrolując ketony z krwi wyniki testu odczytuje się następująco:


  • 0,5 – 0,8 mmol/L = lekka ketoza,
  • 0,9 – 1,4 mmol/L = średnia ketoza,
  • 1,5 – 3,0 mmol/L = głęboka ketoza (1,5 to wartość uznawana zazwyczaj za optymalną).

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Jestem w ketozie i co dalej?

Jeśli wykonałeś odpowiednie badania i twoja odpowiedź na pytanie "czy jestem w ketozie?" brzmi "tak" - gratulacje! To świetna wiadomość, która oznacza, że dieta ketogeniczna wywiera pożądany efekt na twój organizm. Oby tak dalej!


Nie zapominaj, żeby chociaż od czasu do czasu ponawiać pomiar ketonów - warto kontrolować ich poziom, by zawsze mieć pewność, że twoja dieta przebiega zgodnie z planem. Powodzenia!

Czytaj także