dieta-ketogeniczna-opinie

Dieta ketogeniczna bywa tematem dość kontrowersyjnym - nic zatem dziwnego, że wyszukując opinie o diecie keto trafimy na nierzadko sprzeczne ze sobą informacje. Dziś postaram się je uporządkować, prezentując ci opinie o diecie ketogenicznej należące do lekarzy i dietetyków, jak i osób stosujących tę dietę. 

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wady i zalety diety ketogenicznej

Podobnie jak każda inna dieta odchudzająca, również dieta ketogeniczna na odchudzanie ma swoje wady i zalety. Zasady diety keto wymagają od nas stosowania konkretnego planu dietetycznego, który oparty jest na odpowiednim podziale spożycia każdego z trzech makroskładników:
 • keto to dieta, na której spożywa się dużą ilość zdrowych tłuszczów - każdego dnia powinny stanowić one około 75% przyjmowanych kalorii,
 • dieta tłuszczowa jest dietą o umiarkowanym poziomie spożycia białka, dlatego powinno ono stanowić około 20% dziennie spożywanych kalorii,
 • ponieważ keto jest dietą low carb, czyli niskowęglowodanową, spożycie węglowodanów powinno oscylować wokół 5% lub mniej dziennego spożycia kalorii.


Takie proporcje makroskładników pozwalają nam na wejście w ketozę, która jest pożądanym na diecie tłuszczowej stanem metabolicznym odpowiadającym w przeważającej mierze za osiągane keto efekty. Niestety, ketoza nie jest stanem, który powinien być wywoływany u każdego - przeciwwskazania do diety ketogenicznej często wymieniane są jako wady tej diety, ponieważ przejście na nią przy obecności przeciwwskazań może być niebezpieczne.

Przeciwwskazania do diety keto obejmują występowanie (lub predyspozycje, na przykład genetyczne, do występowania):
 • cukrzycy typu 1 (i cukrzycę typu 2, jeśli jest ona nieustabilizowana lub zaawansowana, wymagająca przyjmowania dużej ilości leków),
 • chorób nerek,
 • schorzeń trzustki,
 • schorzeń woreczka żółciowego (oraz jego brak),
 • niedoczynności tarczycy,
 • schorzeń kości.


Dieta ketogeniczna nie powinna być także stosowana w czasie ciąży, połogu i karmienia piersią.

Inne wady diety tłuszczowej obejmują niezbyt przyjemne efekty diety ketogenicznej, które są w większości przemijające i nie występują u wszystkich osób praktykujących dietę tłuszczową. Zaliczymy do nich:
 • keto oddech - specyficzny, stęchło-owocowy zapach z ust wywołany obecnością acetonu w wydychanym powietrzu,
 • keto grypę - zespół objawów przypominających klasyczną grypę (takich jak podwyższona temperatura, bóle głowy i mięśni, zmęczenie, osłabienie, katar),
 • keto wysypkę na skórze,
 • zwiększone wypadanie włosów,
 • zwiększoną potliwość i ilość wydalanego moczu,
 • zmniejszoną tolerancję na alkohol.

Te wady nie powinny przyćmić jednak zalet, do jakich zaliczymy efekty diety ketogenicznej i jej korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dieta ketogeniczna na odchudzanie to nie tylko efektywne spalanie tkanki tłuszczowej nawet z trudnych do odchudzenia miejsc i regulacja apetytu, ale również:
 • obniżenie i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi,
 • obniżenie nadciśnienia,
 • obniżenie ogólnego poziomu cholesterolu oraz poziomu tak zwanego złego cholesterolu (LDL),
 • redukcję stanów zapalnych w organizmie,
 • poprawę funkcjonowania układu nerwowego,
 • podwyższenie ilości odczuwanej energii i utrzymywanie jej na stałym poziomie w ciągu dnia.


Opinie dietetyków o keto

Opinie o diecie ketogenicznej wyrażane przez lekarzy i dietetyków bywają bardzo zróżnicowane. Podstawowym zarzutem stawianym przez przeciwników tej diety jest jej niebezpieczeństwo dla zdrowia wywołane obciążeniem niektórych narządów (dlatego też wymieniłam wyżej przeciwwskazania do keto), jak również ryzyko wystąpienia niedoborów i różnego rodzaju efektów ubocznych związanych z długotrwałym stosowaniem diety tłuszczowej - na przykład problemów trawiennych związanych z niewielkim poziomem spożycia błonnika. Problemem wielu lekarzy wygłaszających tego rodzaju opinie o diecie keto jest bazowanie na doświadczeniach osób stosujących tak zwane dirty keto - pseudodietę, która ze zdrowym keto nie ma wspólnego nic oprócz spożywania dużej ilości tłuszczów.

Jak zapewne wiesz, najlepsza dieta ketogeniczna to ta bogata w zdrowe tłuszcze, do których zaliczymy:
 • tłuszcze nasycone (masło, masło ghee, smalec, olej kokosowy),
 • tłuszcze jednonienasycone (oliwa z oliwek, awokado),
 • naturalne tłuszcze wielonienasycone (tłuste ryby).

Dirty keto bazuje na spożywaniu jakichkolwiek tłuszczów - w tym sztucznych wielonienasyconych i trans - oraz nie odrzuca możliwości jedzenia produktów wysokoprzetworzonych wątpliwej jakości. Zazwyczaj stosuje się ją bez nadzoru specjalisty i bez wykonywania regularnych badań. Nic dziwnego zatem, że w przypadku takiego keto opinie lekarzy są negatywne.

Odpowiednio skomponowany keto jadłospis powinien zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne mu do prawidłowej pracy składniki odżywcze. W razie potrzeby można również wesprzeć go keto suplementami. Opinie na temat diety keto jako pozbawionej składników odżywczych bywają zatem mocno przesadzone.

Warto pamiętać, że bezpieczna dieta keto to nie tylko plan żywieniowy i aktywność fizyczna, ale również kontrola stanu zdrowia - zarówno przed podjęciem decyzji o przejściu na keto, jak i w trakcie trwania diety (w szczególności jeśli utrzymujemy ketozę przez dłuższy czas, to jest powyżej 6 miesięcy) należy wykonywać stosowne keto badania kontrolne. W przypadku keto opinie lekarzy bazujące na wynikach tych badań jak najbardziej należy brać sobie do serca, na bieżąco korygując ewentualne błędy żywieniowe.

Kolejnym problemem, z jakim możemy spotkać się poznając lekarskie opinie na temat diety keto, jest bazowanie na nieaktualnych informacjach. Medycyna i dietetyka to dziedziny, które wciąż się rozwijają - dieta ketogeniczna także jest obiektem wielu nowoczesnych badań, które pozwalają mieć nadzieję, że jest ona sposobem na złagodzenie objawów, a nawet wspomaganie leczenia wielu chorób i schorzeń. Niestety, opinie dietetyków o keto nadal nierzadko bazują na obalonych już teoriach o szkodliwości wysokiego spożycia tłuszczów czy wyższości śniadań węglowodanowych nad tłuszczowo-białkowymi. Trzymaj rękę na pulsie!

Opinie o diecie keto - co mówią użytkownicy?

Opinie na temat diety keto pochodzą oczywiście także od osób, które nie są specjalistami z zakresu diety tłuszczowej, ale stosują lub stosowały tego typu dietę. Z łatwością znajdziesz historie keto sukcesów, jak i porażek - z pewnością warto do nich podchodzić z jednakową ostrożnością.

Co mówi się o keto? Często spotkać można się z opiniami, że jest to szybki sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, obarczony jednak dużym ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo. Jest to błędne podejście - nawet najlepsza dieta ketogeniczna nie sprawi, że w ciągu miesiąca spalimy cały nadmiar zbędnej tkanki tłuszczowej. Prawidłowo skomponowany keto jadłospis najpierw wywoła utratę zalegającej w organizmie wody, a następnie - to jest po wprowadzeniu deficytu kalorycznego - spowoduje, że utrata kilogramów odbywać się będzie w bezpiecznym i stabilnym tempie wynoszącym od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Nieutrzymywanie spożycia węglowodanów na niskim poziomie po osiągnięciu zaplanowanych rezultatów faktycznie może skończyć się efektem jo-jo, dlatego po zakończeniu redukcji należy pozostać w ketozie, stosować mniej restrykcyjną dietę low carb lub wracać do keto sezonowo czy przez kilka dni w tygodniu. Pamiętaj także, że zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów zawsze będzie wiązać się z przybieraniem na wadze ze względu na powrót do magazynowania wody wiązanej przez pochodzący z cukrów glikogen.

Warto wspomnieć, że wiele z osób, które wprowadziły do swojego życia zasady diety keto, wspomina o subiektywnie odczuwanych efektach niepopartych badaniami naukowymi. Zaliczyć do nich można na przykład jasność umysłu czy zwiększenie kreatywności.


Dieta ketogeniczna - opinie

Oto kilka zweryfikowanych opinii na temat moich keto jadłospisów: 

 • "Ja nic nowego jak inni nie napiszę. Dania z jadłospisów są rewelacyjne, dopracowane w każdym detalu, pyszne i bardzo łatwe w przygotowaniach i co najważniejsze, bardzo szybko się je przyrządza. Zupa tajska to mój faworyt. Nie jest to mój pierwszy jadłospis kupiony u Ciebie, mam prawie wszystkie i na różne kcal. ( dla mnie inny, dla męża i syna ) i napewno nie ostatni. Czekam na kolejne jadłospisy. Cała nasza trójka poleca je z całego serca. Ps. Keto jadłospis dla zabieganych to sztos." - Małgorzata
 • "Napiszę tak: jestem w szoku. W ciągu tygodnia moja waga spadła o 3,5kg. Nie jestem głodna w ciągu dnia, nie mam ochoty na łakocie i do tego ta znikająca waga!! Anetko dziękuję Ci za to co robisz! Posiłki szybko się przygotowywuje, produkty dostępne w każdym sklepie. Polecam każdemu." - Paulina 
 • "Jadłospis jest rewelacyjny. Wszystko jest pyszne, urozmaicone, szybkie do przygotowania i pięknie wygląda na talerzu. Dzięki tym przepisom wiem, że wspaniałe odżywiam mój organizm. Polecam z całego serca." - Aleksandra
 • "Ten jadłospis jest jak najbardziej dla mnie ,spełnił moje oczekiwania pod względem smaku potraw jak i czasu ich przygotowania. Przepisy rewelacja, pankejki wymiatają, mógłbym jeść je na okrągło. Czekam na kolejne jadłospisy w tym stylu. Pozdrawiam serdecznie" - Piotr
 • "Rewelacyjny jadłospis ! Urozmaicony, dania pyszne i szybkie w przygotowaniu . Przy insulinooporności w 2 miesiące 9 kg mniej i świetne samopoczucie ! Zero stresu o makro, kcal czy pomysły na posiłki ! Wszystko w wygodnym pliku. I do tego lista zakupów na cały tydzień ! Nie czekaj, wykup jadłospis i ciesz się wyśmienitym smakiem, lepszym zdrowiem i pięknym wyglądem !" - Gosia
 • "Nareszcie bez liczenia i zastanawiania się czy dobrze policzyłam makro. Przepisy są proste i łatwe do wykonania. Spokojnie można przyszykować szybkie posiłki do pracy. Smaczne i zawierają te produkty, które lubię. Polecam." - Marta
 • "Cud dieta. Dzięki niej wyleczyłam insulinooporność po 7 latach walki i próbowania różnych diet-cud. Fenomenem jest fakt, że nie czuć głodu, gdzie zazwyczaj przy IO uczucie wilczego głodu i "ssania" w żołądku towarzyszyło mi bez przerwy. Dodatkowo autorka zawsze służy pomocą, radą oraz motywuje do działania. Polecam z ręką na sercu." - Karolina
 • "Znam wszystkie wcześniejsze jadłospisy Anety. Każdy jest fantastyczny. Bardzo dobrze zbilansowany, a co najistotniejsze posiłki są bardzo smaczne. Na ten jadłospis czekałam naprawdę długo. I muszę napisać, że warto było. Jestem zachwycona. Posiłki, jak to u Anety, bardzo smaczne. Aneta ma doskonałe wyczucie smaku. Ogromną zaletą jadłospisu dla zabieganych jest to, że są w nim posiłki, które w większości wykonuje się błyskawicznie. Mam wrażenie, że szybciej się już nie da. Jeżeli ktokolwiek się zastanawia czy warto, to zapewniam stuprocentowe zadowolenie. Anetko! Możesz zacząć już pracować nad wersją 2.0. :)" - Mirka
 • "Świetnie skomponowane i nieskomplikowane potrawy. Wszystko przepyszne, a już szczególnie polecam krakersy z pastą z kurczaka. Mogę je jeść codziennie. To mój drugi jadłospis i z pewnością nie ostatni. Pozdrawiam" - Dorota
 • "Jestem po dwóch tygodniach na diecie dla zabieganych. Muszę przyznać ze idealnie wpisuje się w mój tryb dnia. Spędzam w kuchni max 15-20 minut dziennie. Wszystkie posiłki proponowane w diecie wychodzą bardzo smaczne. Serdecznie polecam" - Alex

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Znam już opinie o diecie keto - co dalej?

Teraz wiesz już, co mówi się o keto - zachęcam cię jednak do dalszego eksplorowania świata diety tłuszczowej na własną rękę. Pamiętaj, że znalezione w Internecie opinie o diecie keto nie powinny zastępować wykonania kompletu badań i konsultacji z lekarzem czy specjalistą z zakresu diety ketogenicznej przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tego rodzaju diety.

Czytaj także