kawa-kuloodporna

Kawa kuloodporna to sztandarowy napój wielbicieli kawy, którzy praktykują dietę ketogeniczną. Wiele osób chwali ją nie tylko za smak, ale i dobroczynne działanie na nasz organizm. Czym jest kawa ketogeniczna? Czy kawa z masłem naprawdę może wpłynąć na skuteczność twojej diety?

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Dieta keto a kawa

Kawa nie jest produktem zakazanym na diecie ketogenicznej. Zwykle zaleca się jednak zachowanie rozsądku w kwestii ilości spożywanej w ciągu dnia kawy ze względu na różnego rodzaju efekty, jakie może przynieść jej picie, w szczególności w nadmiarze. Jeśli jesteś przyzwyczajony do wypijania kilku mocnych kaw w ciągu dnia, najlepiej ogranicz jej moc lub zrezygnuj z kilku dawek napoju.

Zawarta w kawie kofeina może:
 • zwiększać ciśnienie krwi i przyspieszać pracę serca,
 • wpływać na pracę nerek i mieć efekt diuretyczny,
 • powodować bóle głowy lub zwiększać ich intensywność,
 • niekorzystnie wpływać na objawy związane z refluksem żołądkowo-przełykowym,
 • powodować trudności w pozbyciu się resztek glikogenu i wspomagać jego magazynowanie u osób, które mają niewielkie jego zapasy (a więc także osób na keto).

Kawa na diecie keto może przynosić także pozytywne efekty. Po pierwsze, jej wpływ na magazynowanie glikogenu wiąże się z usprawnieniem przebiegu procesów regeneracyjnych po treningach oraz zwiększeniem wydajności podczas podejmowania wysiłku fizycznego. Po drugie, ma ona wpływ na poziom cukru i insuliny we krwi.

Kofeina powoduje niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi, jednak inny składnik kawy - kwas chlorogenowy - wykazuje działanie dla niej antagonistyczne, polegające na zwiększeniu wrażliwości na insulinę. Oznacza to, że spożywanie kawy może poprawić metabolizm glukozy.

Nie sposób nie wspomnieć o działaniu kawy na układ trawienny. Nie tylko powoduje ona zmniejszenie absorpcji węglowodanów w jelicie cienkim, co wpływa na wspomniany metabolizm glukozy, ale również oddziałuje na ruchy perystaltyczne jelit. Może mieć to swoje dobre i złe strony - zwiększenie perystaltyki pomoże w przypadku zaparć, ale utrudni walkę z pojawiającą się u niektórych osób na keto biegunką. Dlatego właśnie kawa na diecie keto powinna być spożywana z rozsądkiem i uwzględnieniem osobistych potrzeb, przyzwyczajeń i reakcji na kofeinę.

Co to jest kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffee (możesz spotkać się także z nazwą kawa bulletproof), to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kawoszy, którzy chcą przejść na dietę ketogenną.

Ze względu na wysoką zawartość zdrowych tłuszczów kuloodporna kawa świetnie wpisuje się w zasady diety ketogenicznej i może urozmaicić oraz wzbogacić odpowiednio skomponowany keto jadłospis. Można zatem powiedzieć, że jest to kawa ketogeniczna - wykorzystanie keto składników podczas jej przygotowania może nie tylko zaspokoić apetyt na pyszny kofeinowy napój, ale i wspomóc procesy wchodzenia w ketozę i utrzymywania tego specyficznego stanu metabolicznego organizmu.

Warto pamiętać, że kawa ketogeniczna może uzupełnićketo śniadanie, ale nie służy do zastępowania tego - ani żadnego innego - pełnowartościowego posiłku!

Kawa kuloodporna - jak ją zrobić?

Podstawowy przepis na kawę kuloodporną opiera się na wykorzystaniu kawy i masła, dlatego dla niektórych kawa bulletproof to po prostu "kawa z masłem". Keto kawa to jednak napój, którego właściwości łatwo można "podkręcić" - i ja gorąco cię do tego zachęcam.

Najpopularniejsza wśród osób na keto kuloodporna kawa składa się z trzech prostych składników:
 • kawy - najlepiej ekologicznej, ziarnistej typu arabica,
 • masła - może być to wysokiej jakości niesolone masło zwykłe, klarowane, ghee,
 • oleju - najczęściej polecana jest kawa z olejem MCT, ale równie dobrze sprawdzi się kawa z masłem i olejem kokosowym.
Sposób jej przygotowania także jest bardzo prosty: do filiżanki świeżo zaparzonej kawy wystarczy dodać 1 lub 2 łyżki masła oraz 1 łyżeczkę oleju (proporcje można dostosować do własnego gustu), a następnie całość zmiksować przy pomocy blendera lub miksera do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji (zwykle trwa to 30-60 sekund). Uzyskana w ten sposób keto kawa powinna być gęsta i kremowa, z charakterystyczną, jasną pianką na wierzchu - nie powinny w niej pływać grudki tłuszczu.

Wpisująca się w keto jadłospis kuloodporna kawa to oczywiście napój bez dodatku cukru, nie znaczy to jednak, że podczas jej przygotowywania musisz ograniczyć się jedynie do trzech wymienionych wyżej składników. Kuloodporna kawa może być wzbogacona mlekiem roślinnym, szczyptą cynamonu czy kardamonu, a nawet odżywką białkową.

Co jednak, jeśli marzy ci się keto kawa ze śmietanką? Nic prostszego - wybierz pełnotłustą śmietanę stworzoną z mleka pochodzącego od krów karmionych trawą. Liczne grono wielbicieli ma także keto kawa z masłem orzechowym (wybieraj ekologiczne masło bez dodatków!), która oprócz fantastycznych walorów smakowych oferuje mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych wspomagających procesy spalania tkanki tłuszczowej, wspierającą pracę układu trawiennego i nerwowego niacynę, a także jest źródłem witamin, minerałów i białka. By ją przygotować, wystarczy świeżo przygotowaną kawę zmiksować ze zmieszanymi ze szklanką gorącego mleka i 2-3 łyżeczkami masła orzechowego. Pycha!

Wolisz herbatę? Mam dobrą wiadomość: dzięki powyższym wskazówkom łatwo powstanie nie tylko keto kawa, ale i herbata kuloodporna! Stawiaj na herbaty bez dodatków, najlepiej czarne lub zielone.

Kawa kuloodporna - czy warto ją pić?

Wiesz już, czym jest słynna kawa kuloodporna, ale czy jej picie faktycznie może przynieść coś dobrego tobie i twojej diecie? Tak - i mowa tu nie tylko o ważnym w szczególności dla aktywnych fizycznie osób przypływie energii.

Składniki, z których powstanie Twoja kuloodporna kawa, warto dopasować do twoich celów i potrzeb, zwłaszcza w kwestii używanych olejów. Nie bez powodu największą popularnością cieszy się kawa z olejem MCT, który między innymi:
 • jest stabilnym i wydajnym źródłem energii,
 • wspiera procesy metaboliczne, w tym spalanie tłuszczu,
 • zmniejsza apetyt, zwiększa uczucie nasycenia,
 • korzystnie wpływa na układ odpornościowy i nerwowy, poziom glukozy we krwi oraz stan skóry i włosów.
Jest to także najlepszy wybór, jeśli interesuje cię kawa na keto adaptacji - olej MCT pomaga szybciej wejść w ketozę dzięki swojemu ketogennemu (sprzyjającemu wytwarzaniu ciał ketonowych) działaniu.

Podobne działanie wykazuje kawa z masłem i olejem kokosowym - ogromnym plusem tego oleju jest jego powszechna już dostępność, warto jednak pamiętać, że jego działanie jest pod wieloma względami słabsze niż działanie oleju MCT. Oczywiście ma on wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, jeśli jednak naszym celem jest wspomniane "podkręcenie" kawy na keto i bezpośrednie wspieranie produkcji ketonów, wybierzmy raczej MCT.

By twoja kawa ketogeniczna była jak najlepsza, musisz pamiętać także o odpowiednim maśle. Wysokiej jakości masło to źródło nie tylko zdrowych tłuszczów, ale również wielu witamin (D, A, K) oraz kwasu linolowego (CLA), który wykazuje liczne korzyści dla zdrowia i odchudzania, jak również wspierających działanie wątroby i procesów regeneracyjnych organizmu fosfolipidów.

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Keto kawa raz!

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi wiesz już, że kawa na diecie keto może być nie tylko pyszna, ale i korzystna dla twojego odchudzania. Gorąco zachęcam cię do kuchennych eksperymentów - kto wie, może już niedługo kawa kuloodporna stanie się twoim nowym ulubionym napojem? Powodzenia!

Czytaj także