olej-mct-z-kokosa

Być może zauważyłeś, że istnieje grupa produktów uchodzących za sztandarowe na diecie ketogenicznej - należą do nich nie tylko awokado czy oliwa z oliwek, ale i olej MCT. Brzmi tajemniczo, prawda? Bez obaw! W moim dzisiejszym wpisie opowiem ci, co to jest olej MCT i jak stosować go na keto, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści. Gotowy? Zapraszam do lektury!

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Co to jest olej MCT?

Skrót "MCT" w nazwie tego unikalnego produktu oznacza medium-chain triglycerides, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Są to tłuszcze odznaczające się szybkim rozkładem i wchłanianiem przez ludzki organizm. Olej jest kompleksem tych tłuszczów.

Tłuszcze MCT to:
  • C6 - kwas kapronowy (heksanowy),
  • C8 - kwas kaprylowy (oktanowy),
  • C10 - kwas kaprynowy (dekanowy),
  • C12 - kwas laurynowy (dodekanowy).


Znajdująca się przy symbolu kwasu liczba oznacza długość łańcucha danego kwasu (liczbę atomów węgla), co przekłada się na szybkość, z jaką kwas ten zamieniany jest w energię.

W teorii dla uzyskania najlepszych efektów powinniśmy przyjmować jak najwięcej kwasu kapronowego (C6) - jest on jednak niesmaczny i potencjalnie drażniący dla naszego układu pokarmowego. Kwas laurynowy (C12) zaś wyróżnia się długim łańcuchem, co pod względem działania na nasz organizm nie odróżnia go od długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Dlatego też najlepsze oleje MCT to te bogate w kwas kaprylowy i kaprynowy (C8 i C10), które nie tylko odznaczają się doskonałą wchłanialnością, ale i największymi właściwościami prozdrowotnymi.

Olej MCT a olej kokosowy

Na rynku znajdziesz wiele produktów, które opisane są jako olej MCT z kokosa lub olej kokosowy MCT. Tak naprawdę nie jest to jednak tłuszcz pozyskiwany bezpośrednio z kokosa, a wyodrębniony z jego właściwego tłuszczu przez proces frakcjonowania składnik. Olej kokosowy MCT i zwykły olej kokosowy to nie to samo!

Olej MCT z kokosa zawiera nawet 100% kwasu kaprylowego i kaprynowego, podczas gdy zwykły olej kokosowy - w zależności od badań i jakości - od 12 do 15%; olej kokosowy jest także bogaty w kwas laurynowy. Nie oznacza to oczywiście, że taki olej jest produktem niepożądanym na keto (wręcz przeciwnie!), jednak podczas decydowania się na dany olej MCT C8 i C10 powinny być kluczowymi kryteriami wyboru. Keto olej MCT nie zastąpi oleju kokosowego przy gotowaniu, a olej kokosowy nie sprawdzi się tak dobrze jak MCT jako suplement diety - warto wykorzystywać obydwa te produkty, ale nie stawiać między nimi znaku równości.

Właściwości oleju MCT

Ponieważ średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są szybko wchłaniane przez nasz organizm, trafiają bezpośrednio do wątroby, gdzie przekształcane są w ciała ketonowe lub natychmiast wykorzystywane w roli źródła energii. Nic zatem dziwnego, że na keto olej MCT jest jednym ze sztandarowych, najczęściej polecanych i spożywanych produktów.

Tłuszcze MCT mają szereg właściwości, które sprawią, że dużo łatwiej osiągniesz oczekiwane keto efekty, a także poprawisz swój stan zdrowia. Oto niektóre z nich:
  • dostarczanie dodatkowej porcji energii w szybki sposób - tłuszcze MCT są jej stabilnym i wydajnym źródłem, także jeśli chodzi o "paliwo" dla mózgu,
  • wspieranie produkcji ciał ketonowych, ułatwianie wchodzenia w ketozę i jej utrzymywania,
  • właściwości termogenne przekładają się na zwiększone wydatkowanie energii oraz poprawę tempa spalania tkanki tłuszczowej i wspieranie innych procesów metabolicznych,
  • zmniejszenie apetytu, zwiększenie uczucia sytości,
  • poprawa wydolności podczas aktywności fizycznej,
  • przeciwdziałanie występowaniu stanów zapalnych w organizmie dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, oczyszczającym,
  • korzystny wpływ między innymi na układ odpornościowy i nerwowy, poziom glukozy i cholesterolu we krwi, ciśnienie krwi, stan skóry i włosów.


Jak stosować olej MCT?

Jedną z największych zalet, jakie mają tłuszcze MCT, jest to, że można spożywać je bez względu na fazę diety ketogenicznej, w jakiej się znajdujemy. Z jego pomocą łatwiej wejdziemy w ketozę, ale i utrzymamy ją w dalszych fazach diety.

Olej MCT stosuje się:
  • na początku diety ketogenicznej, kiedy to dodatkowa dawka ciał ketonowych istotnie wpływa na szybkość wchodzenia w ketozę,
  • w przypadku ryzyka wypadnięcia z ketozy - aby go uniknąć - oraz po wypadnięciu z ketozy, by łatwiej do niej wrócić,
  • jako dodatek do posiłków i napojów, dzięki czemu jest świetnym wyborem, jeśli chcesz podbić tłuszcze na keto diecie. Przy jego pomocy powstaje między innymi popularna na keto kawa kuloodporna, czyli kawa wzbogacona zdrowymi tłuszczami, ale również smoothie, dressingi, a nawet desery,
  • przed i po treningach - dla lepszego performance’u i szybszej regeneracji.

MCT występuje zazwyczaj w postaci płynnej, ale można wybrać także opcję proszku lub kapsułek. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, u których tradycyjny olej wywołuje niepożądane skutki uboczne, w szczególności dolegliwości ze strony żołądka lub jelit. Proszkiem MCT możesz posypać dowolne danie albo dodać go do tradycyjnego napoju lub shake’a proteinowego czy witaminowego, kapsułkę zaś przyjmuje się zazwyczaj raz dziennie w godzinach porannych.

Olej MCT - na co uważać?

Po pierwsze warto wiedzieć, jaki olej MCT wybrać. Na rynku znajdziesz wiele produktów tego typu - najlepiej wybierać wspomniany już olej MCT z kokosa, ponieważ alternatywę stanowi MCT z oleju palmowego, który często nie jest pozyskiwany w ekologiczny i zrównoważony sposób. Najlepszy olej MCT to C8 i C10 w dużych stężeniach. Produkt ten powinien mieć określone pochodzenie (olej kokosowy/palmowy) oraz odznaczać się wysoką jakością. Wybieraj produkty renomowanych firm - znajdziesz je przede wszystkim w sklepach internetowych, których specjalnością są keto suplementy.

Po drugie, chociaż olej MCT nie wykazuje skutków ubocznych nawet przy długotrwałym stosowaniu, należy uważać na ilość, w jakiej się go spożywa. Przyjmuje się, że dzienna dawka nie powinna przekraczać kilku łyżek, jednak nawet ta ilość może być zbyt duża dla niektórych osób, które świetnie funkcjonują spożywając olej MCT na keto w ilości jednej czy dwóch łyżek dziennie. Warto zacząć od mniejszej ilości oleju (na przykład jednej łyżeczki dziennie) i stopniowo ją zwiększać, a także przestrzegać wskazówek producenta dotyczących dawkowania produktu. Zbyt duże spożycie może prowadzić do różnego rodzaju problemów trawiennych.

Po trzecie, nie można zapominać o kaloryczności oleju MCT. Choć zazwyczaj klasyfikowany jest on na diecie ketogenicznej do kategorii suplementów i pozyskana z niego energia użytkowana jest niemal natychmiast, co przekłada się na niewielkie ryzyko odkładania się tego rodzaju tłuszczu, trzeba mieć na uwadze, że wciąż jest to produkt o określonej - wysokiej - wartości energetycznej. Jest to aspekt szczególnie ważny na etapie keto redukcji, kiedy to w celu osiągnięcia oczekiwanych efektów keto jadłospis musi uwzględniać odpowiedni deficyt kaloryczny.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już, czym jest olej MCT - co dalej?

Mam nadzieję, że teraz wiesz już, w jaki sposób najlepiej stosować olej MCT na keto i maksymalnie wykorzystywać jego możliwości do osiągnięcia obranych celów. Umiejętne korzystanie z tego jedynego w swoim rodzaju produktu naprawdę może wnieść twoją dietę na nowy poziom!

Czytaj także