keto-warzywa

Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu dużej ilości zdrowych tłuszczów, umiarkowanej białka i bardzo niewielkiej węglowodanów. Te ostatnie znajdziemy nie tylko w samym cukrze i słodyczach, ale i innych produktach żywnościowych - także roślinach. Czy warzywa na keto to dobry pomysł? Jakie keto warzywa wybierać, by cieszyć się zdrowiem i skutecznie trwać w ketozie? Na te i inne pytania o warzywa na diecie keto odpowiem w tym wpisie.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Warzywa na diecie keto - czy w ogóle się je je?

Dieta ketogeniczna to temat, co do którego wciąż panuje wiele mitów. Jeden z nich głosi, że je się na niej głównie mięso, a warzywa w diecie ketogenicznej to produkty wręcz zakazane. Nic bardziej mylnego!

Obalmy mity: owszem, dieta ketogeniczna polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczów, umiarkowanej białka i niewielkiej węglowodanów, jednak nawet w swoich restrykcyjnych wersjach nie wyklucza jedzenia warzyw - są one przy tym głównym źródłem węglowodanów na diecie tłuszczowej.

Oto niektóre funkcje, jakie pełnią warzywa w diecie ketogenicznej:
  • dostarczają niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego błonnika,
  • są źródłem mnóstwa składników odżywczych, witamin, antyoksydantów - wielu z nich nie znajdziemy w mięsie czy nabiale,
  • zwiększają odporność organizmu,
  • sprzyjają zachowaniu prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu,
  • są niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdzą się jako dodatek do potraw czy przekąska,
  • mogą pomóc w podbiciu ilości spożywanych tłuszczów - niektóre keto warzywa świetnie go wchłaniają, a jeszcze inne same go zawierają!

Aby stworzyć zrównoważony keto jadłospis, należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach, jakie pozwolą nam włączyć do diety keto warzywa w bezpieczny sposób:
  • jakie warzywa na keto należy spożywać - im bogatsze w węglowodany, tym mniej pożądane w codziennym menu,
  • ile warzyw należy spożywać - choć niskokaloryczne, warzywa na keto to wciąż źródło węglowodanów, dlatego nie można przesadzić z ich ilością, by przypadkiem nie wypaść z ketozy. Koniecznie zwracaj uwagę na wartości węglowodanów brutto i netto!


Warzywa na keto adaptacji

Istnieją dwie szkoły przechodzenia na keto: stopniowe zmniejszanie ilości spożywanych każdego dnia węglowodanów lub nagłe ograniczenie ich ilości niemal do zera. Choć wiele osób decyduje się na drastyczne zmniejszenie ilości przyjmowanych na co dzień węglowodanów, warto nie redukować ich zbyt mocno, a zostawić miejsce na węglowodany pochodzące z warzyw.

Ich zalety przedstawiłam już powyżej, musisz jednak wiedzieć, że moc składników odżywczych pochodzących z roślin jest szczególnie ważna w okresie ketoadaptacji, który jest swego rodzaju fazą przejściową na keto. Warzywa na keto adaptacji pomogą ci w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu i będą wspierać go w tym wymagającym dla niego czasie potężnych zmian - pod żadnym pozorem z nich nie rezygnuj!

Warzywa dozwolone na keto

A teraz to, na co na pewno czekałeś najbardziej - stworzyłam dla ciebie krótką listę, z której szybko dowiesz się, jakie warzywa na keto są najlepsze. Pamiętaj o niej, gdy będziesz przygotowywać swój keto jadłospis lub udasz się na następne zakupy do sklepu spożywczego!

Warzywa dozwolone na keto to między innymi:
  • warzywa liściaste takie jak szpinak, rukola, jarmuż, różne rodzaje kapusty i sałaty,
  • inne warzywa, na przykład szparagi, brokuły, karczochy, ogórki, papryka, seler naciowy,
  • kalafiory,
  • oliwki.

Warto pamiętać, że tak naprawdę nie istnieje lista warzyw całkowicie zakazanych na keto. Nie powinno się jadać produktów takich jak:
  • warzywa psiankowate - pomidory, bakłażany, 
  • warzywa bogate w skrobię - ziemniaki, bataty,
  • warzywa o wysokiej zawartości cukru - cebula, czosnek, dynia, burak,
  • większość roślin strączkowych.


Jednak dodanie kawałka cebuli do gotowanej właśnie zupy czy własnoręczne zrobienie sosu pomidorowego ze świeżych pomidorów nie jest zakazane, o ile kontroluje się ilość spożywanych węglowodanów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, warzywa zamrożone w poprawny sposób nie tracą swoich właściwości. Dlatego tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy twoje warzywa na diecie keto będą częściej świeże, czy też mrożone - osobiście najbardziej lubię świeże produkty, ważniejsza jednak jest ich jakość i fakt, że nie są one produktami przetworzonymi. Niech nie przyjdzie ci do głowy zamienienie wspomnianego domowego sosu na pełen dodatków sos ze słoika!

Podobnie jak inne produkty spożywcze, również warzywa na keto powinny odznaczać się najwyższą jakością i pewnym pochodzeniem. Wybieraj warzywa organiczne (są zanieczyszczone mniejszą ilością pestycydów), najlepiej pochodzące od lokalnych dostawców i rolników - a może sama zaczniesz hodować jakieś warzywo w swoim ogrodzie?

Warzywa na keto - jak je jeść?

Keto warzywa powinny być spożywane każdego dnia diety. Dzięki temu, że odznaczają się niewielką kalorycznością, łatwo wkomponować je w praktycznie wszystkie posiłki na dowolnym etapie diety:
  • są doskonałym dodatkiem do preferowanych na diecie ketogennej, pożywnych śniadań białkowo-tłuszczowych, które skorzystają na dodaniu do nich źródła błonnika pokarmowego - wpłynie to pozytywnie na działanie układu trawiennego w ciągu dnia,
  • świetnie sprawdzą się w roli dodatku (nie tylko surowego, ale również gotowanego, pieczonego, grillowanego czy usmażonego na maśle) do obiadu - zestawione ze zdrowymi tłuszczami zapewnią poczucie sytości aż do pory kolacji,
  • zapewnią idealny balans podczas przygotowywania keto kolacji, która powinna być zarówno sycąca, jak i lekkostrawna.

Warzywa to oczywiście wspaniałe przekąski - przydadzą się zwłaszcza w początkowej fazie diety, kiedy to nasz organizm nie pozbył się jeszcze chęci podjadania. Wiele osób na tradycyjnej diecie lub z doświadczeniem w dietach odchudzających nauczona jest podjadania marchewki, która uchodzi za zdrową przekąskę. Niestety, jest ona bogata w węglowodany. Pamiętaj zatem - marchew na keto nie jest do końca zakazana, ale należy jeść ją w bardzo niewielkich ilościach lub zastąpić chociażby selerem naciowym.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już, jakie keto warzywa wybierać - co dalej?

Mam nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu dowiedziałeś się, w jaki sposób wprowadzić keto warzywa do swojego codziennego menu - to bardzo proste, a potrafi niesamowicie urozmaicić dietę tłuszczową! Liczę, że teraz wiesz już dokładnie, co jeść na keto - jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, koniecznie przejrzyj resztę wpisów na moim blogu.

Czytaj także