ketometr-keto-mojo

Pomiar poziomu ketonów we krwi jest na diecie ketogenicznej świetnym pomysłem, który warto wprowadzić do swojej keto codzienności. Z mojego wpisu dowiesz się, jak mierzyć ketony i jakie urządzenie do mierzenia ketonów wybrać, aby pomiar ten zawsze był sprawny i rzetelny. Pod lupę wezmę także Keto-Mojo - glukometr do pomiaru ciał ketonowych, który cieszy się coraz większą popularnością wśród osób stosujących dietę ketogenną.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Po co wykonywać pomiar ciał ketonowych?

Pomiar ketonów warto wykonywać przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim jest to sposób na upewnienie się, że nasz organizm faktycznie znajduje się w stanie ketozy. Takie potwierdzenie jest bardzo przydatne zwłaszcza w okresie przejściowym, jakim jest ketoadaptacja. Większość z nas dochodzi w jej czasie do momentu, w którym zaczynamy odczuwać pewne objawy, jakimi charakteryzuje się ketoza, ale nie jesteśmy pewni, czy naprawdę zagościła ona w naszym organizmie i jak silna ona jest.

Upewnienie się, że znajdujemy się w specyficznym i pożądanym na keto stanie metabolicznym, jakim jest ketoza, może mieć działanie motywujące, a także pozwolić na weryfikację prawidłowości podejmowanych przez nas na diecie wysiłków.

Jak mierzyć ketony?

Pomiar ciał ketonowych można wykonać na trzy podstawowe sposoby:
  • pomiar ketonów w wydychanym powietrzu, do przeprowadzenia którego niezbędny jest analizator oddechu acetonowego,
  • badanie moczu, w którym wykorzystuje się odpowiednie paski do pomiaru ciał ketonowych przypominające zasadą działania paskowy test ciążowy,
  • pomiar ketonów we krwi, do którego potrzebny jest glukometr do pomiaru ciał ketonowych.

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. W tym wpisie uwagę poświęcę głównie badaniu krwi - pomiar ketonów we krwi uznawany jest za najbardziej miarodajną i najpewniejszą metodę pomiaru, ponieważ obiektem pomiaru jest poziom kwasu 3-hydroksymasłowego (BHB). Jest to najważniejsze z ciał ketonowych, a poza tym ketony z krwi są ketonami faktycznie znajdującymi się w danej chwili w naszym organizmie - w odróżnieniu od ketonów wydalanych z organizmu, które mierzy się przez badanie moczu czy wydychanego powietrza. Więcej na temat pomiaru ciał ketonowych opisuję w tym wpisie tutaj.


Ketony z krwi - jak je mierzyć?

Pomiar ciał ketonowych we krwi przeprowadza się podobnie do pomiaru poziomu glukozy. Aby dokonać tego typu pomiaru, potrzebne są:
  • urządzenie do pomiaru ketonów, w tym przypadku glukometr z możliwością pomiaru ciał ketonowych (tak zwany ketometr),
  • przechowywane w odpowiednich warunkach paski do pomiaru ciał ketonowych,
  • sterylna igła, przy pomocy której wykonuje się nakłucie palca.

Pomiar ketonów wykonać można samodzielnie, właściwie w dowolnym miejscu. Przed wykonaniem testu trzeba dokładnie umyć i osuszyć dłonie. Następnie glukometr do mierzenia ketonów wyposaża się w sterylną igłę oraz odpowiedni pasek testowy. Badanie wykonywane jest przez nakłucie palca, a wynik poznaje się w przeciągu kilku sekund od momentu pobrania próbki krwi.

Prawidłowy poziom ciał ketonowych we krwi

Uzyskany dzięki badaniu krwi wynik należy oczywiście prawidłowo odczytać. Stosowna legenda zwykle znajduje się w lub na opakowaniu pasków testowych; niekiedy znaleźć ją można także na pudełku, w którym przechowuje się glukometr do pomiaru ketonów, lub w dołączonej do niego instrukcji.

Norma ciał ketonowych we krwi wynosi w przypadku osób stosujących dietę ketogeniczną od 0,5 do 3 mmol/L. Na podstawie wyniku badania określić można także siłę, jaką charakteryzuje się nasza ketoza:
  • 0,5 - 0,8 mmol/L oznacza lekką ketozę,
  • 0,9 - 1,4 mmol/L oznacza średnią ketozę,
  • 1,5 - 3,0 mmol/L oznacza głęboką ketozę, przy czym wartość wynosząca 1,5 mmol/L uznawana jest zwykle za optymalną dla osób stosujących dietę tłuszczową.


Jaki glukometr do pomiaru ciał ketonowych wybrać?

Podobnie jak każde inne urządzenie do mierzenia ketonów, miernik ketonów we krwi powinien być sprzętem wysokiej jakości, pochodzącym ze sprawdzonego źródła i wyprodukowanym przez renomowaną firmę. Tanie, zakupione z niepewnego źródła urządzenie do pomiaru ketonów - tak ketometr, jak i na przykład analizator oddechu acetonowego - może podawać nie tylko niedokładne, ale nawet zupełnie nieprawidłowe wyniki pomiaru. Aparat do mierzenia ketonów nie jest sprzętem, na którym warto oszczędzać!

Wybierając glukometr z pomiarem ketonów należy zwrócić zatem uwagę na kwestie takie jak:
  • ogólna jakość wykonania, zarówno wyświetlacza, jak i obudowy urządzenia,
  • pochodzenie sprzętu,
  • nadane urządzeniu certyfikaty, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa jego użytkowania (na przykład oznaczenie CE),
  • udzielana na miernik ketonów (oraz jego ewentualne dodatkowe wyposażenie) gwarancja, najlepiej dożywotnia,
  • cena - podejrzanie tani ketometr to zwykle urządzenie, które nie jest godne zaufania.

Rozwój techniki i popularyzacja diety ketogenicznej sprawiły, że niejeden glukometr do mierzenia ketonów wyposażony jest obecnie w szereg dodatkowych opcji. Wiele z nich to naprawdę przydatne funkcjonalności, które nie tylko ułatwiają życie na keto, ale również zwiększają bezpieczeństwo użytkowników (jak chociażby alarm ostrzegający nas, że poziom ketonów jest zbyt niski lub wręcz przeciwnie, zbyt wysoki, czym charakteryzuje się niebezpieczna dla zdrowia i życia kwasica ketonowa).

Keto-Mojo: glukometr do pomiaru ciał ketonowych

Glukometr do pomiaru ciał ketonowych Keto-Mojo to stosunkowo nowy na rynku produkt, który zdążył wzbudzić spore zainteresowanie wśród osób praktykujących dietę ketogeniczną. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim fakt, że ten właśnie glukometr do pomiaru ketonów jest sprzętem wykorzystującym najnowocześniejsze technologie i oferującym swoim użytkownikom szereg przydatnych opcji i udogodnień.

Keto-Mojo: czym odznacza się ten glukometr do pomiaru ciał ketonowych?

Keto-Mojo to glukometr z pomiarem ketonów - przy jego pomocy można sprawdzić nie tylko poziom cukru, ale również ketonów we krwi. Ketometr ten odznacza się wykorzystaniem wskaźnika GKI (Glucose Ketone Index, Glukozowy Wskaźnik Ketonowy) - jest to coraz częściej wykorzystywany w badaniach biomarker, który określa stosunek poziomu glukozy do poziomu ketonów we krwi przy pomocy jednej wartości. GKI może być używany do monitorowania ludzkiego zdrowia i stanu metabolicznego występującego w naszym organizmie, a więc także do kontroli nasilenia ketozy.

Ketometr wykorzystujący wskaźnik GKI przesyła wynik pomiaru do możliwej do zainstalowania w telefonach komórkowych z systemami Android i iOS aplikacji przy pomocy łączności Bluetooth. Pozwala to na łatwe monitorowanie stanu ketozy, bez konieczności prowadzenia odręcznych notatek czy używania dodatkowych trackerów.

To jednak nie wszystko, co sprzęt ten ma do zaoferowania. Ketometr Keto-Mojo wyposażony został w szereg przydatnych funkcji, między innymi:
  • przycisk służący do w pełni higienicznego usuwania zużytych pasków testowych po zakończeniu badania,
  • podświetlenie wyświetlacza umożliwiające komfortowe odczytanie wyniku pomiaru nawet w ciemności,
  • specyficzne ustawienia dostosowane do wykonywania pomiarów zarówno przed, jak i po posiłku,
  • możliwość ustawienia przypomnień o konieczności wykonania pomiaru,
  • personalizowane ostrzeżenia o zbyt niskim poziomie cukru we krwi,
  • alerty dotyczące zbyt wysokiego poziomu ciał ketonowych we krwi (znacznie zmniejszają niewielkie i tak ryzyko, że wystąpi u nas kwasica ketonowa).

Na szczególną uwagę zasługuje zestaw startowy, który jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, których obiektem poszukiwań jest ich pierwszy aparat do mierzenia ketonów. Dzięki takiemu zestawowi otrzymujemy wszystkie niezbędne do wykonania pierwszych pomiarów sprzęty i akcesoria:
  • glukometr z paskami do pomiaru ketonów,
  • lancety (nakłuwacze),
  • roztwory kontrolne ketonów i glukozy.


W zestawie znajdziemy także wytrzymałe etui na akcesoria oraz zestaw baterii niezbędnych do uruchomienia urządzenia. Oznacza to, że po jego zakupie i zapoznaniu się z instrukcją użytkowania jesteśmy właściwie gotowi do wykonania swojego pierwszego pomiaru poziomu ciał ketonowych we krwi - tak naprawdę tylko sekundy dzielą nas od poznania wyników tego badania!

Keto-Mojo: gdzie kupić glukometr do pomiaru ciał ketonowych?

Glukometr do pomiaru ciał ketonowych Keto-Mojo można kupić przez Internet. Oficjalna strona internetowa dystrybutora, która od pewnego czasu dostępna jest także w języku polskim, to nie tylko sklep internetowy mający w asortymencie najróżniejsze keto produkty, ale również skarbnica wiedzy na temat keto i pomiarów poziomu ciał ketonowych. Wspomniany już powyżej zestaw startowy możesz kupić tutaj.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już wszystko o pomiarze ketonów - co dalej?

Mam nadzieję, że przekonałam cię, jak istotne, a przy tym proste jest kontrolowanie poziomu ciał ketonowych na diecie ketogenicznej. Jeśli uważasz, że badanie krwi w tym kierunku jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem - nie pozostaje ci nic innego, jak wybrać idealny ketometr dla siebie. Ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić glukometr do pomiaru ciał ketonowych Keto-Mojo - jestem pewna, że nie pożałujesz tego zakupu!

Czytaj także