alkohol-w-diecie-ketogenicznej

Czy można spożywać alkohol na diecie ketogenicznej? Odpowiedź na to pytanie warto znać nawet wtedy, gdy nie jesteśmy wielbicielami napojów wyskokowych. Dlatego też tematem mojego wpisu jest dieta ketogeniczna a alkohol. Dowiesz się z niego, czy alkohol w diecie ketogenicznej ma w ogóle rację bytu i jaki alkohol na diecie ketogenicznej jest najbezpieczniejszy do spożywania.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Czy można pić alkohol na diecie ketogenicznej?

Krótka odpowiedź to tak, na diecie ketogenicznej można pić alkohol. Nie zachęcam oczywiście do spożywania go w dużych ilościach (bez względu na dietę), jednak ogólnie rzecz biorąc zasady diety ketogenicznej nie wykluczają okazjonalnego przyjmowania napojów alkoholowych.

Wybierając alkohol na diecie keto warto pamiętać o kilku kwestiach:
  • jadłospis keto oparty jest na idei spożywania bardzo niewielkiej ilości węglowodanów, dlatego nie wszystkie alkohole znajdą w nim swoje miejsce,
  • alkohol jest źródłem tak zwanych pustych (pozbawionych składników odżywczych) kalorii,
  • keto efekty uboczne mogą obejmować obniżoną tolerancję na alkohol, czyli tak zwaną słabą głowę.


Dieta ketogeniczna a alkohol

Choć można znaleźć miejsce na alkohol w diecie ketogenicznej, nie oznacza to, że można spożywać go bez umiaru. Nadmierne spożycie alkoholu jest po prostu niezdrowe, ale nie tylko - każda przyjęta jego porcja ma wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Dieta keto a alkohol: alkohol a ketoza

Można powiedzieć, że alkohol nie jest całkowicie obojętny dla specyficznego stanu metabolicznego, jakim jest ketoza. Jak zapewne wiesz, wykorzystuje ona tłuszcze, głównie produkowane przez wątrobę ciała ketonowe, jako główne źródło energii dla naszego organizmu.

Alkohol zaburza procesy spalania tłuszczu w ludzkim organizmie, ponieważ jego rozkład jest przez wątrobę prioretyzowany względem rozkładu tłuszczu. Oznacza to, że po spożyciu alkoholu nasz organizm w pierwszej kolejności zacznie pobierać energię z alkoholu, a nie tłuszczów - co jednak ważne, alkohol także może być dla wątroby źródłem ketonów. Jeśli alkohol w ketozie spożywamy sporadycznie i w rozsądnych ilościach, nie ma to większego znaczenia dla samej ketozy. Problem pojawia się w momencie, gdy spożywamy go w nadmiarze.

Alkohol a ketoza: odchudzanie na keto

Alkohol w ketozie może zakłócić proces tracenia na wadze. Dzieje się tak nie tylko z powodu utrudnionego spalania tłuszczów.

Po pierwsze, jak już wspominałam, alkohol to puste kalorie. Spożywany bez odpowiedniej kontroli stanowi poważne zagrożenie dla wytrwania w deficycie kalorycznym, dzięki któremu ketoza wywołana przez stosowanie diety ketogennej wiąże się z chudnięciem. Nadmiar alkoholu może powodować efekt odwrotny do zamierzonego, czyli przybieranie na wadze, właśnie przez swoją kaloryczność oraz dodatkowe zakłócanie procesów spalania tłuszczu.

Po drugie, spożywanie dużych ilości alkoholu może powodować problemy z samokontrolą - sprzyja temu zmniejszenie odporności na jego działanie, które dostrzega wiele osób praktykujących keto. Alkohol nie tylko wpływa na nasze hormony, w tym adrenalinę i kortyzol, ale również zwiększa apetyt na potrawy bogate w węglowodany oraz niezdrowe tłuszcze. To prosta droga do zaprzepaszczenia szansy na keto efekty, jakich oczekujemy po diecie tłuszczowej.

Dieta keto a alkohol: alkohol na ketoadaptacji

Nie istnieją jasne dowody na to, że alkohol na ketoadaptacji jest złym pomysłem - jedni stanowczo zalecają abstynencję przez kilka tygodni od przejścia na keto, inni spożywają alkohol podczas adaptacji i nie odczuwają żadnych skutków ubocznych. I w tym przypadku kluczem jest umiar.

Alkohol może utrudnić przystosowanie organizmu do ketozy, a do tego jest substancją moczopędną i ma wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową. Na keto o wiele łatwiej jest z nim przesadzić i nabawić się kaca. Ten wiąże się z odwodnieniem organizmu - jak pewnie się domyślasz, jest to sytuacja niebezpieczna podczas adaptacji, która sama w sobie grozi nam odwodnieniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem wprowadzać alkohol w diecie ketogenicznej bardzo stopniowo i ostrożnie, najlepiej już po zakończeniu ketoadaptacji.

Jaki alkohol pić na diecie keto?

Tematem tego wpisu jest dieta ketogeniczna a alkohol, ale... jaki alkohol? Przecież nie wszystkie z trunków mają takie same właściwości! Przyjrzyjmy się im bliżej.

Alkohol na diecie ketogenicznej: mocne alkohole

Jeśli zastanawiasz się, jaki alkohol na diecie ketogenicznej jest najbezpieczniejszy do spożywania, odpowiedzią są mocne i czyste alkohole. Nie zawierają one zazwyczaj węglowodanów. Zaliczyć można do nich:
  • wódkę,
  • rum,
  • gin,
  • tequilę,
  • whiskey,
  • brandy i koniak.

Nie każdy mocny alkohol to dobry alkohol na diecie keto. Alkohole zawierające dodatki smakowe zazwyczaj zawierają także węglowodany (w szczególności dotyczy to trunków o smaku owocowym). Za mocne alkohole uznać można także likiery i nalewki - to napoje, które odznaczają się wysoką zawartością węglowodanów. W 100 ml likieru pomarańczowego czy ziołowego znajdziemy około 35 g, a w amaretto - aż 60 g węglowodanów! Na tego typu alkohol w ketozie nie ma miejsca.

Drinki

Mocne, czyste alkohole często są bazą dla znanych i lubianych drinków. Ich składnikami są zwykle także bogate w cukry składniki takie jak soki, syropy czy napoje gazowane, a także likiery.

Drinki alkoholowe zawierają zazwyczaj od kilku do kilkunastu gramów cukru. Typowa porcja margarity ma około 12, a piña colady - nawet 32 gramy węglowodanów! Warto mieć na uwadze fakt, że decydując się na zakup tego typu napojów w barze czy klubie nie mamy kontroli nad ich dokładnymi proporcjami i składnikami użytymi do ich stworzenia, dlatego ich spożywanie jest prostą drogą do wypadnięcia z ketozy.

Jeśli decydujesz się na alkohol na diecie keto i chcesz go z czymś zmieszać, najbezpieczniejszą opcją są napoje pozbawione węglowodanów (pamiętaj o czytaniu etykiet!):
  • woda gazowana,
  • napoje gazowane bez cukru (tonik, cola, napoje o smaku owocowym),
  • mrożona herbata bez dodatków,


Alkohol na diecie ketogenicznej: piwo

Piwo to jeden z najpopularniejszych alkoholi, którym lubimy umilać sobie wieczory w domu czy poza nim. Czy można pić piwo na diecie keto? Raczej nie - z pewnymi wyjątkami!

Większość piw nie wpisuje się w zasady diety ketogenicznej. Zawierają one zbyt wiele węglowodanów (choć piwa jasne mają ich mniej niż ciemne), przez co nawet małą porcję takiego napoju należy traktować jak słodki deser czy bogatą w węglowodany przekąskę: jadłospis keto bardzo rzadko pozwala nam na tego typu wyskoki. Wyjątkiem są tak zwane piwa dietetyczne czy niskokaloryczne, które zazwyczaj opatrzone są dopiskiem light (lub lite).

Piwa dietetyczne mają nie tylko znacznie mniej kalorii, ale również mniej węglowodanów niż piwa tradycyjne. Niektóre z nich mogą pochwalić się zawartością mniej niż 3 g węglowodanów w puszce - dla porównania niektóre ciemne piwa mają ich ponad 20 g w porównywalnej objętości. Wybierając piwo na diecie keto koniecznie rozglądaj się za opcjami light! Jeśli nie są one dostępne, czytaj etykiety piw i zachowuj większą ostrożność niż w przypadku mocnych, czystych alkoholi - a najlepiej wyklucz tego rodzaju alkohol na diecie keto.

Alkohol na diecie ketogenicznej: wino

Wino to kolejny rodzaj alkoholu, za którym przepada wiele osób. Czy wino na ketozie to dobry pomysł? Z pewnością lepszy niż piwo, ale i w tym przypadku warto zachować ostrożność.

Najwięcej węglowodanów mają oczywiście wina słodkie. Wybierając wino na ketozie stawiajmy zatem na wino:
  • czerwone i wytrawne (zazwyczaj 2-4 g węglowodanów w 100 ml napoju),
  • różowe lub białe wytrawne (3-5 g),
  • półwytrawne (4-6 g).


Unikać należy win deserowych: wspomnianych już win słodkich oraz wermutów, czyli win aromatyzowanych. Tego typu napoje zawierają zwykle kilkanaście gramów węglowodanów w 100 ml, dlatego i na nie nie ma miejsca na keto.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Pić czy nie pić?

Teraz, kiedy wiesz już, jak wybierać alkohol na diecie ketogenicznej, możesz bezpieczniej podejmować decyzje dotyczące jego spożywania. Choć alkohol nie jest na keto zakazany, pamiętaj, że tak naprawdę z jego picia nie płyną żadne korzyści, może oprócz chwilowej poprawy nastroju. Zachowaj zatem rozsądek - i powodzenia!

Czytaj także