co-pic-na-keto

Zgłębiając temat diety ketogenicznej często skupiamy się wyłącznie na tym, co jeść, a nie na tym, co pić na keto. To poważny błąd! Wiedza o tym, co pić na diecie keto może w znaczny sposób wpłynąć na osiągane przez nas na niej wyniki. Dlatego też mój dzisiejszy wpis poświęciłam tematowi napojów ketogenicznych - dowiesz się z niego, czy i jak warto wybierać najpopularniejsze produkty takie jak kawa, herbata, alkohol czy cola zero na keto.

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Co pić na keto: jak wybierać keto napoje?

Dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu dużej ilości zdrowych tłuszczów, umiarkowanej białka i bardzo niewielkiej węglowodanów, dlatego keto produkty powinny odznaczać się przede wszystkim wysoką zawartością tłuszczów przy niskiej cukrów. Nie inaczej jest w przypadku napojów - ponieważ jednak większość z nich nie zawiera tłuszczu, najważniejszym kryterium wyboru staje się jak najniższa zawartość węglowodanów. Z tego powodu zrezygnować należy z napojów takich jak na przykład:
 • słodzone napoje gazowane i niegazowane,
 • soki oraz napoje owocowe i warzywne,
 • kompoty,
 • syropy smakowe dodawane do wody,
 • bogate w węglowodany mleka i alkohole.

Warto pamiętać, że keto jadłospis to nie tylko jedzenie, ale i napoje. Dlatego należy uwzględniać je zarówno podczas liczenia kalorii, jak i rozpisywania podziału spożywanych każdego dnia makroskładników.

Co pić na keto: napoje ketogeniczne

Odpowiedni wybór napojów ketogenicznych zwiększa nasze szanse na osiągnięcie obranych celów na keto. Zdecydowanie warto dbać o ich jakość i spożywać je w adekwatnych ilościach - na diecie tłuszczowej dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest jednym z kluczowych zadań pozwalających utrzymywać efektywne funkcjonowanie naszego ciała. Rezygnacja z picia czy ograniczanie jego ilości ze względu na przyzwyczajenie do spożywania słodkich napojów nie jest dobrym pomysłem - musisz po prostu wiedzieć, co pić na keto!

Woda na keto

Woda jest najpopularniejszym na diecie ketogenicznej napojem - ma 0 kalorii, dlatego można pić ją bez ograniczeń. Jeśli masz problem ze spożywaniem odpowiedniej ilości wody, dobrym pomysłem może być korzystanie z aplikacji przypominających o jej piciu lub stosowanie butelek z podziałką.

Woda gazowana na keto nie jest polecana mniej czy bardziej od wody niegazowanej. Niektóre badania wskazują na to, że spożywana do posiłku może zwiększyć i wydłużyć uczucie pełności. Może także dobrze sprawdzić się u osób przyzwyczajonych do picia gazowanych napojów.

Dieta ketogeniczna wyklucza spożywanie wód smakowych, które zawierają zbędne węglowodany i dodatki. Wybierz naturalny dodatek - woda z cytryną na keto to popularny wybór nie tylko ze względu na smak, ale i działanie oczyszczające, wspierające pracę nerek i wątroby. Możesz dodać do niej trochę soli, co pomoże w uzupełnianiu elektrolitów, na czym zyska twoja ketoadaptacja.

Mleko na keto

Odrobina mleka do porannej kawy nie zaszkodzi - mleko na keto nie jest produktem zakazanym. Ze względu na obecność węglowodanów warto jednak zastąpić je alternatywnymi produktami, które zawierają ich nieco mniej. Tego typu keto produkty to na przykład mleka:
 • migdałowe,
 • kokosowe,
 • sojowe,
 • z orzechów nerkowca,
 • z orzechów makadamia,
 • grochowe.

Oczywiście należy unikać mlek słodzonych, a także bogatych w węglowodany - na przykład mleka krowiego, ryżowego i owsianego. W wielu przypadkach mleko warto zastąpić zupełnie innymi produktami. Popularna na diecie tłuszczowej kawa kuloodporna zyska na dodaniu do niej chociażby pełnotłustej śmietany.

Kawa i herbata na keto

Wiele z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka - kawa może być spożywana na diecie tłuszczowej w ograniczonych ilościach, ponieważ mimo wielu korzystnych dla zdrowia i odchudzania właściwości jej nadmiar może negatywnie wpływać na procesy spalania tłuszczu i powodować przestoje w procesie utraty wagi. Najlepiej pić czarną kawę bez cukru, ale popularnością cieszy się także kawa ze śmietaną czy wspomniana już kawa kuloodporna, czyli kawa z dodatkiem masła i oleju (zazwyczaj kokosowego lub MCT - i do niej możesz dodać śmietany do smaku). Na jej spożywaniu z pewnością zyska nasza ketoadaptacja.

Jeśli chodzi o herbatę, zdecydowanie najlepiej wybierać zieloną lub czarną, oczywiście niesłodzoną. Ponieważ one także są źródłami kofeiny, nie należy przesadzać z ich ilością. Herbata owocowa na keto jest produktem raczej odradzanym - rzecz jasna możesz czasami wypić słabą herbatę tego typu, uważaj jednak na węglowodany, w szczególności w herbatach na wagę, które często kupujemy bez przyjrzenia się tabeli wartości odżywczych. Zdecydowanie unikaj herbat na bazie słodkich owoców, takich jak na przykład owoce tropikalne.

Napoje zero na keto

Większość napojów gazowanych czy smakowych niegazowanych nie nadaje się do spożywania na diecie ketogenicznej ze względu na dużą zawartość cukru. Cola zero na keto ma jednak swoich wiernych fanów, i nie bez powodu - to coś, co można pić na diecie keto.

Napoje zero na keto mają jedną dużą wadę: mogą powodować zwiększenie apetytu na słodycze, którego kontrolowanie powinno przyjść nam naturalnie na diecie ketogenicznej. Jeśli mamy ochotę na słodki napój, zamiast gazowanych produktów pozbawionych korzystnych dla zdrowia składników warto wybrać niesłodzony napój dla sportowców, który zawiera minimalną chociaż dawkę witamin i minerałów oraz pomoże nam uzupełnić elektrolity na diecie keto.

Alkohol na keto

Wbrew pozorom alkohol nie jest na diecie ketogenicznej produktem zakazanym. Należy jednak wiedzieć, jaki alkohol na keto wybierać i w jakich ilościach go spożywać, a także pamiętać, że niektóre rodzaje alkoholi są bogate w (nierzadko ukryte) węglowodany oraz tak zwane puste kalorie. Alkohol może zakłócać procesy tracenia na wadze oraz sprzyjać odwodnieniu.

Alkoholami najbezpieczniejszymi do spożywania na keto są mocne alkohole bez dodatków smakowych, takie jak:
 • czysta wódka,
 • whiskey,
 • koniak i brandy,
 • rum,
 • gin,
 • tequila.

Napoje alkoholowe takie jak drinki, wino czy piwo na diecie keto mogą nie być najlepszym pomysłem - mają zazwyczaj zbyt dużo węglowodanów. Uważaj w szczególności na piwo, które może mieć nawet ponad 20 g węglowodanów w puszce produktu!

Znajdź swój KETO jadłospis

 • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
 • Oszczędzaj czas i pieniądze
 • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Wiem już, co pić na keto - co dalej?

Wierzę, że teraz dobrze wiesz już, co pić, by twoja dieta ketogeniczna przynosiła ci oczekiwane rezultaty. Pamiętaj, żeby uwzględnić ulubione napoje, gdy tworzysz swój własny keto jadłospis i pilnować ilości węglowodanów w nich zawartych. Jestem pewna, że przyjdzie ci to z łatwością - powodzenia!

Czytaj także