keto-efekty-dieta-ketogeniczna

Keto efekty, czyli rezultaty, jakie może przynieść dieta ketogeniczna, są głównym obiektem zainteresowania chyba każdej osoby zastanawiającej się nad przejściem na keto. Nic w tym dziwnego - warto wiedzieć, jakie efekty na diecie ketogenicznej można osiągnąć jeszcze przed rozpoczęciem stosowania się do jej zasad. Dlatego też w tym wpisie przedstawię ci, jakie rezultaty może przynieść dieta keto i po jakim czasie efekty jej stosowania stają się odczuwalne. Gorąco zapraszam do lektury!

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Keto efekty: korzyści zdrowotne

Zanim dowiesz się, ile można schudnąć na diecie ketogenicznej, przedstawię ci krótko, jakie efekty zdrowotne może przynieść ta dieta. Nie bez powodu przechodzi na nią wiele osób, których celem wcale nie jest utrata zbędnych kilogramów - wkrótce sam się przekonasz, że efekty keto to więcej niż spalanie tłuszczu!

Efekty zdrowotne na keto

Ponieważ dieta ketogeniczna ma wpływ na sposób funkcjonowania naszego organizmu nie tylko w zakresie wykorzystywania ciał ketonowych do pozyskiwania energii czy spalania tkanki tłuszczowej, efekty diety keto nie ograniczają się do tracenia na wadze.

Typowe związane z poprawą stanu zdrowia rezultaty na diecie ketogenicznej obejmują między innymi:


  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • obniżenie poziomu tak zwanego złego cholesterolu,
  • obniżenie i ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, jak również zniwelowanie insulinooporności,
  • polepszenie koncentracji i możliwości umysłowych,
  • zwiększenie i ustabilizowanie odczuwanej w ciągu dnia energii.


Zdrowotne efekty diety keto - kiedy się ich spodziewać?

Pierwsze efekty na diecie ketogenicznej pojawiają się właściwie tuż po przejściu na nią - jest to chociażby zerwanie z uzależnieniem od cukru i obniżenie poziomu glukozy we krwi. Aby efekty keto mogły osiągnąć stabilny poziom, potrzeba zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni.

Niektóre efekty diety ketogenicznej, takie jak poprawa koncentracji czy większa ilość energii w ciągu dnia, są odczuwane subiektywnie i trudno zmierzyć je naukowo. Większość z nich jednak - jak chociażby stałe obniżenie ciśnienia tętniczego u osób mających tendencje do nadciśnienia - jest obserwowalna poprzez stosowne badania. Z tego też powodu gorąco zachęcam do wykonywania badań kontrolnych nie tylko przed przejściem na dietę tłuszczową, ale i w czasie jej trwania. To świetny sposób, by przekonać się, że spodziewane efekty na diecie ketogenicznej mogą stać się rzeczywistością. To także środek do porównywania swoich postępów w zakresie poprawy zdrowia na przestrzeni kolejnych tygodni i miesięcy.

Keto efekty: ile można schudnąć na diecie keto?

Odpowiedź na pytanie "ile można schudnąć na keto?" zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Ostateczne efekty odchudzania na diecie ketogenicznej nie są określone i ograniczone do pewnego limitu, po którego osiągnięciu przestaniesz tracić na wadze.

Najważniejszą kwestią jest tempo, z jakim na keto pozbywamy się zbędnych kilogramów. Idealne efekty odchudzania osiąga się stopniowo, w zdrowym, zrównoważonym tempie, które nie zagraża naszemu samopoczuciu ani prawidłowemu funkcjonowaniu naszego organizmu. Tak naprawdę dla naszego zdrowia nie jest w końcu najważniejsze, ile się chudnie na diecie ketogenicznej, a w jaki sposób przebiega ten proces.

Keto efekty: efekty odchudzania na diecie ketogenicznej

Utrata wagi na diecie ketogenicznej nie jest stała czy liniowa. Aby przedstawić ci w jasny i przejrzysty sposób, w jakim tempie i ile można schudnąć na diecie ketogenicznej, podzieliłam ją na kilka faz. Z ich opisów dowiesz się, jak wyglądają efekty diety ketogenicznej po tygodniu, dwóch czy czterech. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i twoje keto efekty po miesiącu ktoś inny może zaobserwować u siebie po trzech czy pięciu tygodniach.

Faza 1: pierwsze efekty na diecie ketogenicznej

Pierwsze dwa tygodnie diety tłuszczowej wiążą się z szybką utratą masy ciała (nawet 4,5 kg). Efekty diety ketogenicznej po tygodniu mogą być zatem dość spektakularne - są jednak związane z utratą wody, a nie tkanki tłuszczowej.

Duża utrata wody z organizmu związana jest ze spalaniem resztek glikogenu, którego 1 gram wiąże się z około 3 gramami wody. Proces ten musi nastąpić, aby ludzki organizm wszedł w stan ketozy. Pozbywanie się resztek glikogenu niesie ze sobą ryzyko odwodnienia, a także nieprzyjemne efekty diety ketogenicznej, takie jak objawy keto grypy. Aby się przed nimi uchronić, dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz stosuj przynoszące ulgę w keto grypie metody - uzupełnianie elektrolitów, dbanie o dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, spożywanie dodatkowych porcji tłuszczów, odpoczynek.

Pierwsza faza diety ketogenicznej nie jest momentem, w którym powinieneś martwić się spalaniem tłuszczu czy wprowadzaniem do swojego sposobu odżywiania się deficytu kalorycznego.

Faza 2: keto efekty po miesiącu

Druga faza diety ketogenicznej obejmuje trzeci i czwarty tydzień na diecie, wiąże się zatem z procesem ketoadaptacji. Spodziewane efekty diety ketogenicznej to na tym etapie utrata od 0,5 do 1 kilograma na tydzień.

Keto efekty po miesiącu nie muszą być tak spektakularne, jak można zakładać po intensywnych pierwszych dwóch tygodniach diety. Najważniejszą kwestią jest w tym momencie bezpieczne wejście w ketozę i nauka efektywnego wykorzystywania ciał ketonowych jako źródła energii przez twój organizm. To dobry moment, by wykonać pomiar poziomu ciał ketonowych w moczu lub we krwi.

W tej fazie diety tłuszczowej rozpoczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej. Dostrzegalne w tym momencie efekty na diety ketogenicznej obejmują także zmniejszenie apetytu - to zasługa spożywanych tłuszczów, które na dłużej zapewnią ci uczucie sytości.

Faza 3: dalsze rezultaty na diecie ketogenicznej

Trzecia faza obejmuje okres od końca pierwszego miesiąca diety. To czas, w którym tempo utraty zbędnych kilogramów stabilizuje się i nieco zwalnia - potencjalnie efekty keto będą ci przynosić utratę od 0,5 do 1 kilograma masy tygodniowo.

Niektóre tygodnie mogą nie przynieść wielkich zmian w twojej wadze - nie jest to jednak powód do niepokoju czy zniechęcania się. Po zakończeniu procesu ketoadaptacji metabolizm nieco zwalnia. Jeśli chcesz utrzymać wypracowane efekty po diecie ketogenicznej, wytrwaj w niej do momentu uzyskania wymarzonej wagi - stopniowe, stosunkowo powolne tracenie zbędnych kilogramów jest nie tylko zdrowe, ale i związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia efektu jojo. Pamiętaj, że dopiero teraz po miesiącu stosowania diety ketogenicznej możesz wprowadzić deficyt kaloryczny, żeby cały czas tracić na wadzę.

Keto efekty: dieta ketogeniczna a efekt jojo

Wiele osób uważa, że efekty diety ketogenicznej nie są trwałe i po jej zakończeniu stracone kilogramy powracają - jest to tak zwany efekt jojo. Prawda jest jednak zupełnie inna: efekty po diecie ketogenicznej mogą się utrzymywać i zależy do tylko od ciebie!

Dieta ketogeniczna to tak naprawdę zmiana trybu życia - osoby na nią przechodzące nie tylko zmieniają swoje nawyki żywieniowe, ale i aktywność fizyczną czy ogólne przyzwyczajenia, takie jak chociażby higiena snu. Nic zatem dziwnego, że powrót do tradycyjnej diety i ograniczenie aktywności fizycznej może powodować wzrost wagi - na szczęście można się przed nim ustrzec i sprawić, że uzyskane już efekty na diecie ketogenicznej nie zniknęły.

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Keto efekty: co zrobić, by efekty diety keto nie zniknęły?

Aby uchronić się przed efektem jojo, musisz po pierwsze tracić wagę stopniowo, a po drugie - ostrożnie podchodzić do kwestii zwiększenia ilości spożywanych węglowodanów. Podstawowym błędem osób rezygnujących z diety ketogenicznej jest spożywanie ogromnych ilości węglowodanów zawartych w "zakazanych" na keto produktach - na przykład słodkich bułkach, makaronach, czekoladzie.


Choć pozytywne efekty uboczne diety ketogenicznej obejmują obniżenie ochoty na słodycze, regulację apetytu czy ograniczenie zachcianek i napadów głodu, po zakończeniu restrykcyjnej bądź co bądź diety wiele osób ma ochotę "odbić sobie" ten pełen wyrzeczeń czas. To ogromny błąd, przez który osiągnięte efekty diety keto mogą zostać zaprzepaszczone!


Niewielki wzrost wagi po zakończeniu diety ketogenicznej jest kwestią zatrzymania wody w organizmie przez wzrost poziomu glikogenu. To całkowicie normalny proces. Jeśli uda ci się utrzymywać ilość spożywanych węglowodanów w ryzach oraz pobierać je ze zdrowych źródeł, takich jak warzywa - nic nie stoi na przeszkodzie, by wypracowane keto efekty, w tym waga, utrzymały się u ciebie na odpowiednim poziomie.

Czytaj także