keto-grypa

Keto grypa powoduje niepokój u każdej chyba osoby, która zastanawia się nad przejściem na dietę ketogeniczną. Niepotrzebnie jednak! Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym tak naprawdę jest grypa węglowodanowa i co robić, aby przejść ją możliwie najłagodniej. A może uda ci się całkowicie jej uniknąć? Serdecznie zapraszam do lektury!

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Co to jest keto grypa (keto flu)?

Keto grypa (ang. keto flu) to zespół objawów, które mogą - choć nie muszą! - pojawić się u osób, które niedawno przeszły na dietę ketogeniczną. Jej symptomy zdecydowanie nie należą do przyjemnych, jednak nie utrzymują się długo. Niestety, zniechęcają one wiele osób do kontynuowania diety ketogenicznej - ten wpis powstał, by nie spotkało to i ciebie!

Keto grypa znana jest także pod innymi nazwami: grypa ketonowa, grypa ketogeniczna, grypa węglowodanowa. Warto pamiętać, że - bez względu na nazwę - tak naprawdę nie jest to grypa, keto flu nie jest bowiem jednostką chorobową, nie jest zaraźliwa czy groźna ani powodowana wirusem. Z prawdziwą grypą wiążą ją objawy, które nieco przypominają tę znaną chorobę.

Ile trwa keto grypa?

Grypa ketogeniczna, podobnie jak cała adaptacja na diecie keto, nie zajmuje wszystkim tyle samo czasu. Objawy keto grypy zwykle utrzymują się przez pierwszy tydzień lub dwa od momentu przejścia na dietę tłuszczową, a ich nasilenie przypada zazwyczaj na okres od 3 do 5 dnia po znacznym ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów.

Niektóre z symptomów mogą utrzymywać się przez dłuższy czas i powoli słabnąć, inne niekiedy przypominają o sobie w miarę upływu czasu ketoadaptacji. Zapewniam cię jednak, że nieprzyjemne efekty uboczne diety ketogenicznej w końcu przeminą, a ty szybko będziesz mógł cieszyć się płynącymi z niej licznymi korzyściami zdrowotnymi.

Przyczyny keto grypy

Pewnie wiesz już, że niektórym osobom przejście na keto przychodzi z łatwością, a dla innych początkowa faza diety jest prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości i silnej woli. Wpływ na taki stan rzeczy ma szereg czynników. Nie inaczej jest w przypadku trudnego czasu, jakim jest grypa na diecie ketogenicznej.

Grypa ketonowa związana jest nie tylko z osłabieniem organizmu wynikającym z konieczności jego przystosowania się do nowego sposobu funkcjonowania i efektywnego pobierania energii z ciał ketonowych (które u niektórych przebiega sprawnie, u innych zaś wolniej). Do jej powstania przyczynia się także spadek poziomu cukru we krwi oraz utrata wody i elektrolitów.

Keto grypa: hipoglikemia

Znaczne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów doprowadza organizm do stanu hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. W tym przypadku nie jest ona oznaką niebezpiecznej choroby, a efektem drastycznej dla organizmu zmiany, jaką jest przerwanie dopływu węglowodanów z pożywienia. Nie bez powodu początkowa faza keto nazywana jest czasem detoksem, a nawet odwykiem od cukru - pomyśl o niedocukrzeniu jak o objawie odstawienia substancji, od której jesteś w pewien sposób uzależniona (na szczęście nie potrwa to już zbyt długo!).

Niektórzy twierdzą, że cięższa grypa węglowodanowa - zgodnie z nazwą - dotyka osoby, które przed przejściem na keto spożywały bardzo duże ilości węglowodanów. Skutki uboczne diety keto obejmują zatem wszystkie "uroki" swoistego szoku, jaki fundują one organizmowi przez nagły spadek poziomu cukru we krwi; po takim wstrząsie ciało musi powrócić do równowagi, co jest w przypadku keto jeszcze trudniejsze przez zachodzącą właśnie zmianę stanu metabolicznego organizmu. Na szczęście zakończona ketoadaptacja oznacza stałe obniżenie i uregulowanie poziomu cukru we krwi, co jest zdrowe dla ludzkiego organizmu.

Keto grypa: woda i elektrolity

Ketoza, zwłaszcza w swej początkowej fazie, prowadzi do zwiększenia objętości wydalanego moczu. Oznacza to nie tylko utratę wody, ale i elektrolitów - jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ pozbywanie się resztek glikogenu połączone z odwodnieniem oraz niedostateczną ilością elektrolitów stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niedobory elektrolitów prowadzą do wielu objawów, z których słynie keto grypa - zmęczenie, kłopoty z mięśniami, a nawet problemy trawienne to symptomy silnie powiązane z ich utratą.

Skutki uboczne diety keto: objawy keto grypy

Dla niektórych grypa węglowodanowa oznacza lekkie pogorszenie samopoczucia, jeszcze inni nie odczuwają jej wcale - niestety, przed przejściem na keto raczej nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy i my należeć będziemy do tej grupy szczęśliwców. Dlatego też tak ważne jest szybkie rozpoznawanie objawów i przygotowanie do reagowania na nie, a nawet ich wyprzedzanie.

Symptomy keto grypy często uznawane są za swego rodzaju skutki uboczne diety keto, warto jednak pamiętać, że nie są to skutki odczuwane trwale, a przemijające. Należy traktować je jako dobrą wiadomość - ich wystąpienie oznacza w końcu, że ketoza zagościła w naszym organizmie i dieta tłuszczowa działa. Równocześnie trzeba bacznie obserwować reakcje naszego ciała - dotkliwa grypa ketonowa może być sygnałem, że warto skonsultować się z lekarzem.

Typowe objawy keto grypy to:
  • zmęczenie, uczucie osłabienia, zaburzenia snu, rozdrażnienie,
  • bóle głowy, mgła mózgowa (kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem, logicznym myśleniem et cetera),
  • podwyższona temperatura, katar,
  • bóle i skurcze mięśni, a także ich osłabienie,
  • problemy trawienne - nudności, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, rzadziej wymioty.


Inne efekty uboczne diety ketogenicznej, takie jak chociażby specyficzny zapach z ust czy zwiększone oddawanie moczu, nie są zaliczane do objawów keto grypy; po pierwsze nie przypominają one klasycznych objawów zwykłej grypy, a po drugie - są to całkowicie normalne efekty diety ketogenicznej związane ze zmianami zachodzącymi w funkcjonowaniu naszego organizmu i nie możemy pozbyć się ich przy pomocy sposobów na keto grypę, o których za chwilę opowiem.

Skuteczne sposoby na keto grypę

Wymienione wyżej, niezbyt przyjemne efekty diety ketogenicznej mają jedną dobrą stronę - można z nimi skutecznie walczyć. Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym grypa ketogeniczna szybko zniknie z twojego życia!

Po pierwsze: woda i elektrolity

Jak już wspominałam, zwiększona utrata wody i elektrolitów odpowiada za lwią część odczuwanych w czasie keto grypy dolegliwości. Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest w tym czasie kluczowe, podobnie jak uzupełnianie elektrolitów - warto rozpocząć zapobieganie nadmiernemu spadkowi ich poziomu jeszcze zanim keto grypa zacznie dawać się nam we znaki.

Polecam skorzystać z pomocy odpowiednich suplementów, a także zwiększyć ilość soli w diecie. Można do niej także włączyć wodę z elektrolitami czy buliony warzywne lub na kościach; wystrzegaj się jednak typowych napojów dla sportowców, które często mają w składzie potężną dawkę cukru lub słodzików!

Po drugie: odpowiednie odżywianie

Keto grypa i cały czas ketoadaptacji to nie moment na wprowadzanie dużego deficytu kalorycznego czy głodzenie się. Twój organizm potrzebuje energii! Dlatego koniecznie upewnij się, że spożywasz dobrze zbilansowane posiłki i w razie konieczności wspomagaj swój organizm dodatkową dawką zdrowych tłuszczów.

Po trzecie: odpoczynek

Często bagatelizujemy to proste remedium - a odpoczynek naprawdę skutecznie radzi sobie z wieloma objawami, jakimi charakteryzuje się zarówno klasyczna grypa, jak i zupełnie odmienna od niej pod względem pochodzenia grypa na diecie ketogenicznej. Nie bez powodu zaleca się, by ketoadaptacja przebiegała w takim momencie życia, w którym możemy pozwolić sobie na spokojne przystosowanie się do nowej sytuacji.

Odpoczynek to nie tylko zdrowy sen i relaks. Keto grypa to świetny moment na odprężającą kąpiel, w szczególności z solami Epsom, które pomogą w odprężeniu mięśni i zmniejszeniu ich bólu. Do takiej kąpieli dodać możesz także olejek lawendowy - jeszcze wzmocni on jej dobroczynne działanie!

Po czwarte: przerwa od kawy i alkoholu

Choć kawa może pomagać z problemami trawiennymi, zarówno ona, jak i alkohol należą do diuretyków. Grypa węglowodanowa naprawdę nie potrzebuje tego typu napojów - mogą one niekorzystnie wpłynąć na stan nawodnienia organizmu. Jeśli nie umiesz zrezygnować z kawy, ogranicz jej moc i ilość lub spróbuj kawy kuloodpornej (bulletproof coffee).

Znajdź swój KETO jadłospis

  • Schudnij do 10 kg w ciągu 30 dni
  • Oszczędzaj czas i pieniądze
  • Wyrób sobie pozytywne nawyki żywieniowe

Koniecznie pamiętaj, że jeśli mimo stosowania powyższych porad keto grypa nie odpuszcza, a jej objawy są szczególnie silne (na przykład jesteś tak zmęczony, że nie możesz wstać z łóżka) - należy skonsultować się z lekarzem!


Czytaj także